Subiect "punctaj stagiu aferent grupa speciala" Deschis de constantin la data: 08/15/2018 11:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: constantin la data: 08/15/2018 11:00am
Gen:M
Data nasterii:10.04.1956
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Punctaj stagiu aferent grupa speciala
In Decizia de pensie imi apare stagiu gr.I: 8 ani 6 luni 16 zile
Prin sentinta am obtinut stagiu aferent grupa 4 ani 3 luni 8 zile
In decizia de pensie apare stagiul aferent, dar fara punctaj. Legea 263/2010 spune ca stagiul aferent se considera in conditii normale.
In HG257/2011 nu am gasit modul de calcul.
Ce punctaj are acest stagiu suplimentar?
Re: punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: la pensie la data: 08/16/2018 8:04am
Este neclar cum ati obtinut stagiu aferent grupa de munca prin sentinta, pentruca nu specificati ca si stagiul de cotizare l-ati obtinut prin sentinta si deasemeni credem ca stagiul aferent este gresit pentruca acesta se acorda numai pentru anii intregi lucrati in grupa.
In legea pensiilor se prevede ca pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca sa primiti urmatoarele avantaje :
- Stagiu de cotizare aferent grupei de munca. La grupa I un stagiu de 6 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa.
- Un punctaj suplimentar calculat prin majorarea cu 50 % a punctajelor realizate pentru perioada lucrata in gr I.
- Reducerea varstei de pensionare cu 6 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa I de munca, incepand cu stagiul de 2 ani.
Ceea ce vreti dv este sa vi se acorde un avantaj la alt avantaj, cum ar fi in domeniu financiar dobanda la dobanda, ceeace nu ete prevazut in legislatia pensiei.
Re: punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: Carp Mircea la data: 08/16/2018 8:50am
Nu este clara situatia pe care o prezentati.
Stagiul aferent este acordat de lege, nu de instanta.
Instanta nu stapaneste acesti termeni.
Precizati:
Ce ati cerut la instanta.
Ce vi s-a acordat de instanta.
Ziua, luna si anul deschiderii drepturilor.
Total stagiu de cotizare din decizia de deschidere drepturi.
Din ce se compune acesta.
In functie de data deschiderii drepturilor, punctajul suplimentar pentru (stagiul aferent!) a fost acordat prin:
-O.U.G.100 + art.169 din legea 263/2010
-Legea 218/2008
-O.U.G.209/2008
-Art.100 din legea 263/2010.
Reveniti cu date clare.
Re: punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: constantin la data: 08/16/2018 10:39am
Gen:M
Data nasterii:10.04.1956
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:
Prin instanta am obtinut pentru 8 ani 6 luni si 16 zile in grupa I, un stagiu suplimentar considerat de 4 ani 3 luni 8 zile. Casa de pensii imi acordase numai 4 ani. Deci, am obtinut suplimentar 3 luni si 8 zile.
In decizia de pensie, punctajul lunar pt grupa speciala este majorat cu 50% si acesta este specificat la art.100, pt art 30 lit b.
De asemenea este specificat la Spor aferent gr.I si II: 4 ani 3 luni 8 zile.
Cf L263/2010 acest spor este considerat ca activitate in conditii normale, dar la punctajul in conditii normale nu s-a adaugat nimic.
Re: punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: Carp Mircea la data: 08/16/2018 11:32am
Casa a procedat potrivit legii.
Hotararea instantei nu are acoperire in lege.
Rezolvarea cu acoperire in lege in cazul d-voastra este urmatoarea:
In acei 8 ani, 6 luni si 16 zile ati realizat un anumit numar de puncte.
Prin aplicarea art.100(b) din legea 263/2010 vi s-a acordat o majorare de 50% pentru acele puncte.
Ce majorare mai asteptati ?

Stagiul aferent ajuta doar ca si stagiu.
S-ar putea totusi intelege ca aceste puncte suplimentare(50%) pot apartine stagiului aferent, chiar daca din lege nu se intelege acest lucru.

Este pentru prima data cand sustin acest lucru.
Din acest motiv este posibil sa fiu contrazis pentru aceasta sustinere.
Re: punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: constantin la data: 08/16/2018 11:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Domnule Carp, instanta a motivat decizia si casa de pensii nu a apelat/o. In privinta asta lucrurile sunt clare.
Legea 263/2010 prevede acordarea acestui stagiu, considerat in conditii normale. Deci ar trebui ca punctele aferente (fara 50% majorare) sa fie trecute la stagiu in conditii normale. Eu asta inteleg din lege. N-am gasit nicio detaliere in HG257/2011 Mormele de aplicare ale Legii 263/2010.
Asta as vrea sa lamuresc.
Re: punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: constantin la data: 08/16/2018 11:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Domnule Carp, instanta a motivat decizia si casa de pensii nu a apelat/o. In privinta asta lucrurile sunt clare.
Legea 263/2010 prevede acordarea acestui stagiu, considerat in conditii normale. Deci ar trebui ca punctele aferente (fara 50% majorare) sa fie trecute la stagiu in conditii normale. Eu asta inteleg din lege. N-am gasit nicio detaliere in HG257/2011 Mormele de aplicare ale Legii 263/2010.
Asta as vrea sa lamuresc.
Re: punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: Carp Mircea la data: 08/16/2018 11:57am
Luand in calcul doar cei 8 ani, 6 luni si 16 zile in grupa I avem:
Total stagiu

12 ani, 6 luni si 16 zile, din care

8 ani. 6 luni si 16 zile in grupa I

4 ani stagiu aferent.


Stagiul aferent apare doar in total stagiu.
In total stagiu el este mentionat separat.
Nu apare nici in grupa I, nici la conditii normale.

El intra in total stagiu si ajuta la indeplinirea conditiei de stagiu.

Alceva, nu aduce stagiul aferent.

Totul este in regula.

Nu aveti ce sa mai asteptati in plus la pensie pentru 3 luni si 8 zile de stagiu aferent acordat infara legii.
Pentru mine subiectul este inchis.
Re: punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: constantin la data: 08/16/2018 12:14pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Legea 263/2010 specifica faptul ca pt cei cu grupa speciala sau deosebita, se considera un stagiu aferent considerat in conditii normale. Daca legea il stabileste in conditii normale, acest stagiu trebuie sa aiba un punctaj. Altfel, legea ar fi specificat "stagiu fara punctaj", ceea ce nu exista in lege.
Despre asta e vorba.
Spre exemplu:
pct grupa speciala: 10 pct
pct.suplim 50% : 5 pct
pct.conditii normale: 16 pct
Daca stagiu aferent e considerat in conditii normale, atunci ar trebui sa se revada in punctajul pentru conditii normale, adica sa se adauge 5pct la cond normale. Asa inteleg ceea ce citesc in lege si de aceea am zis sa discut pe un forum, sa ma lamuresc.
Re: punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: Carp Mircea la data: 08/16/2018 1:52pm
Din acest motiv am spus eu ca punctele suplimentare ar putea fi asimilate(acordate pentru) stagiului aferent.
Daca veti reusi ca in instanta sa obtineti punctaj pentru stagiul aferent inafara legii, asa cum ati obtinujt 3 luni si 16 zile de stagiu aferent, asta ar insemana o adevarata "revolutie" in legislatia pensiilor publice.
Sa ne anuntati si pe noi de acest lucru.
Mult succes!
Re: punctaj stagiu aferent grupa speciala
Scris de: constantin la data: 08/16/2018 2:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va anunt, ca sa dati mai departe, ca am obtinut in instanta recunoasterea anului 5 de facultate, adica dupa diploma la 4 ani. E vorba despre anii 70-80, anul 5 era an de merit. MEN a sustinut asta, instanta a decis.
E fundamentat ca si stagiul aferent, motivatia instantei nu poate fi combatuta. Deci, sunt legale, nu in afara legii.
Multumiri pt support.
Stima,
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1