Subiect "Condiții speciale de muncă" Deschis de M Daria la data: 08/16/2018 9:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Condiții speciale de muncă
Scris de: M Daria la data: 08/16/2018 9:52am
Gen:F
Data nasterii: 24.06.1948
Stagiul de cotizare: 183 luni
Alte date:
Intrebare:
Decizia a ieșit de câțiva ani.
Am calculat cu tabelul dvs ( cred că il puteți vedea și dvs) și în loc de 679 lei au ieșit 659, deci e bine, e f aproape.
Am găsit de curând un tabel cu unitățile care sunt trecute la condiții speciale de muncă, printre care și Institutul Oncologic București "Trestioreanu", unde am lucrat.
Ar trebui să fac o cerere la Casa de pensii pt a semnala că am lucrat în condiții speciale?
Cum mă poate ajuta, având în considerare că deja am ieșit la pensie, iar stadiul de cotizare e aproape de minim?
Se împarte nr total de puncte la altă cifră?

Cu mulțumiri!
Re: Condiții speciale de muncă
Scris de: M Daria la data: 08/17/2018 1:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Am simulat în tabelul de calcul, introducând condiții speciale pe toată durata angajării, dar a fost înainte de 2001, când s-a reglementat problema și poate ar trebui introdus altceva.
Ar ieși o majorare a pensiei cu vreo 50%.

Cu mulțumiri!
Re: Condiții speciale de muncă
Scris de: la pensie la data: 08/17/2018 9:09am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii:
1Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1976 - noiembrie 1980 3 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
2 Ati introdus grupa conditii speciale pe toata perioada lucrata. Este corect sa introduceti grupa de munca si perioada pentru care puteti prezenta adeverinta eliberata de angajator.
3 Lista cu unitatile in care sunt locuri de munca incadrate in conditii speciale este in anexa 3 la legea pensiilor 263/2010 insa nu toate locurile de munca sau activitatile din acele societati se incadreaza in conditii speciale ci numai activitatile din pozitiile, din anexa 2 la legea pensiilor 263/2010, mentionate in ultima coloana a acestei liste.
Respectiv la Institutul oncologic Prof. Dr. Alexandru Trestireanu este indicata pozitia 2 din anexa 2 la legea pensiilor unde sunt nominalizate activitatile la instalatiile radiologice.
4, In perioada decembrie 1980 - decembrie 1981 ati selectat codul P3 si ati introdus si sume in coloana salarii.
Codul P3 se utilizeaza numai la calculul pensiilor de invaliditate pe perioada stagiului potential. In cazul dv care calculati pensia pentru limita de varsta este corect sa selectati codul “L “ si sa introduceti in coloana salarii pensia primita in acea perioada similar unui angajat care in acea perioada a lucrat cu contract de munca si a primit un salariu egal cu pensia dv.

Daca la dosarul de pensie nu ati prezentat adeverinta pentru un stagiu de cotizare lucrat in grupa I sau II de munca si acum posedati o astfel de adeverinta puteti sa o depuneti la registratura Casei teritoriale de pensii cu cerere de recalculare pensie. In cazul unui astfel de demers nu se modifica stagiul complet de cotizare al dv cu care se calculeaza punctajul mediu al pensiei.
Re: Condiții speciale de muncă
Scris de: M Daria la data: 08/17/2018 10:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Aveți dreptate! Postul fiind la birou, nu cred că beneficiază de condiții speciale.
Am introdus din decembrie 1980 L3 pt concediu de maternitate. Cred că trebuia alt cod și nu cred că putea fi așa lung concediul de maternitate.
Vă mulțumesc pt lămuriri!
Re: Condiții speciale de muncă
Scris de: la pensie la data: 08/20/2018 1:58am
Ati introdus P3 nu L3
Pe perioada concediului de maternitate, pre si post natal, care atunci era de 90 zile (3 luni) se selecteaza codul “L “ si in coloana salarii se introduc sumele primite pe acea perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1