Subiect "Cind pot iesi la orice fel de pensie?" Deschis de Epure Viorel la data: 08/17/2018 4:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Scris de: Epure Viorel la data: 08/17/2018 4:53am
Gen:Masculin
Data nasterii:14.11.1960
Stagiul de cotizare:28 ani ,3 luni si 16 zile,din care :14 ani 5 luni si 11 zile in grupa a II-a de munca in proc.de 100%.
Alte date:somaj:8 luni si 25 zile la care se va adauga perioada 8 luni si 25 zile ( de la 04.12.2017 si pana la 29.08.2018).
Intrebare:Cind pot iesi la oice fel de pensie?
Re: Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Scris de: la pensie la data: 08/17/2018 9:36am
Conform prevederilor actuale ale legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate si realizati un stagiu total de cotizare de 33 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 14 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in data de 14 noiembrie 2022 daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 9 luni si realizati stagiul complet de cotizare. In acest caz daca aveti satisfacut stagiul militar aceasta perioada se asimileaza stagiului de cotizare si se cumuleaza la acesta diminuand stagiul de cotizare cu care trebuie sa va copletati acest stagiu.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 9 luni si realizati stagiul complet de cotizare. In acest caz stagiul militar nu se mai ia in calculul stagiului de cotizare in vederea realizarii stagiului complet de cotizare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Scris de: Epure Viorel la data: 09/13/2018 6:37am
Epure Viorel :
Gen:Masculin
Data nasterii:14.11.1960
Stagiul de cotizare:28 ani ,3 luni si 16 zile,din care :14 ani 5 luni si 11 zile in grupa a II-a de munca in proc.de 100%.
Din adeverintele pe care le-am scos pana la data de 12.09.2018,rezulta ca am totalizat pana in prezent grupa a II-a de munca 19 ani 7 luni si 14 zile
In aceste conditii cit trebuie sa mai lucrez pentru a face stagiul de cotizare si cind asi putea iesi?

Alte date:somaj:8 luni si 25 zile la care se va adauga perioada 8 luni si 25 zile ( de la 04.12.2017 si pana la 29.08.2018).
Intrebare:Cind pot iesi la oice fel de pensie?
Re: Cind pot iesi la orice fel de pensie?
Scris de: la pensie la data: 09/13/2018 8:36am
Conform prevederilor actuale ale legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul de 19 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 33 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 19 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 14 noiembrie 2021 daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 3 luni si realizati stagiul complet de cotizare. In acest caz daca aveti satisfacut stagiul militar aceasta perioada se asimileaza stagiului de cotizare si se cumuleaza la acesta realizand stagiul complet de cotizare.
In raspunsul dat anterior am adaugat de doua ori stagiul de cotizare de 8 luni si 25 zile din cauza modului neclar in care ati prezentat perioada de somaj.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 3 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1