Subiect "ANI SCOALA PROFESIONALA" Deschis de STAN DANIEL la data: 11/14/2018 3:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ANI SCOALA PROFESIONALA
Scris de: STAN DANIEL la data: 11/14/2018 3:34am
Gen:M
Data nasterii:13.10.1958
Stagiul de cotizare:39 ani si 11 luni la 01.01.2019
Alte date:grupa a II a - 13 ani
Intrebare:
Buna ziua ,
In perioada 13.10.1973 - 16.08.1976 am urmat scoala profesionala de 3 ani (cu contract intre mine si institutia respectiva !) , iar dupa absolvire am fost cu contract de munca in aceeasi institutie.
Pe parcursul contractului de profesionala exista decont cu cheltuielilie de scolarizare(hrana, echipament) cat si state cu sumele primite de mine lunar .
Intrebarile mele sunt :
1.Anii de scoala profesionala constituie vechime si se adauga la anii de vechime avuti pana la 1.01.2019?
2.Cand pot iesi la pensie la limita de varsta cat si anticipat.
Multumesc !!
Re: ANI SCOALA PROFESIONALA
Scris de: la pensie la data: 11/14/2018 7:47am
Din perioada scolii profesionale se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul stagiului de cotizare si al punctajului pensiei numai perioada de practica daca aceasta a fost facuta in o intreprindere si daca prezentati o adeverinta cu aceasta perioada ca interval si sume castigate precum si o hotarare judecatoreasca in care sa se precizeze ca va incadrati in prevederile Deciziei ICCJ 18/2015.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 13 octombrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 13 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in data de 13 aprilie 2021.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1