Subiect "pensie de urmas" Deschis de ada simina la data: 11/17/2018 1:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: ada simina la data: 11/17/2018 1:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
mama ramasa vaduva cuo pensie de 640 lei mai poate beneficia de o alta pensie?
am citit despre noul proiect de lege ,,prestaţie pentru soţul supravieţuitor care nu optează pentru pensia de urmaş. Acest ajutor acordat de stat este 25% din pensia soţului decedat şi va fi cumulat cu propria pensie. Proiectul de act normativ mai stabileşte că suma totală încasată de soţul supravieţuitor din propria pensie şi din ajutorul menţionat mai sus nu poate depăşi 80% din salariul minim brut pe economie,,
S a pus in aplicare?
Cu multumiri!
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/17/2018 3:25am
Pentru a raspunde la toate intrebarile este necesara o analiza iar pentru aceasta trebuie sa cunoastem mai multe date.
1 Legea noua a pensiilor este in desbatere iar in proiect se prevede ca daca va fi promulgata prevederile la care va referiti dv intra in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021.
2 In legea actuala a pensiilor 263/2010 se prevede ca sotul supavietuitor, care are dreptul la proprie pensie, poate opta intre aceasta si pensia de urmas dupa sotul decedat daca are varsta standard de pensionare (depinde de data nasterii) si daca durata casatoriei este de minim 15 ani. Daca durata casatoriei este intre 10 si 15 ani pensia de urmas se diminuiaza fata de 50 % din punctajul sotului, in cazul in care durata casatoriei este de 15 ani.
Re: pensie de urmas
Scris de: ada simina la data: 11/18/2018 1:06am
la pensie :
Pentru a raspunde la toate intrebarile este necesara o analiza iar pentru aceasta trebuie sa cunoastem mai multe date.
1 Legea noua a pensiilor este in desbatere iar in proiect se prevede ca daca va fi promulgata prevederile la care va referiti dv intra in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021.
2 In legea actuala a pensiilor 263/2010 se prevede ca sotul supavietuitor, care are dreptul la proprie pensie, poate opta intre aceasta si pensia de urmas dupa sotul decedat daca are varsta standard de pensionare (depinde de data nasterii) si daca durata casatoriei este de minim 15 ani. Daca durata casatoriei este intre 10 si 15 ani pensia de urmas se diminuiaza fata de 50 % din punctajul sotului, in cazul in care durata casatoriei este de 15 ani.
MULTUMESC!
am inteles,punctul 1 .....2021;pentru 2 punctajul sotului =cu pensia actuala pe care o are,deci solutia este sa ramana la aceeasi pensie si sa astepte anul 2021...
multumesc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1