Subiect "calcul pensie" Deschis de IANCU ADRIANA la data: 04/01/2019 2:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: IANCU ADRIANA la data: 04/01/2019 2:59am
Gen:f
Data nasterii:28/11/1958
Stagiul de cotizare:41
Alte date:gr.2. 14 ani
Intrebare: Verificare calcul pensie.Am introdus datele in program si vreau sa stiu daca este corect. Multumesc!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/01/2019 6:00am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 28 februarie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si am observat urmatoarele erori :
1 Nu ati introdus sporul de vechime in perioada anterioara datei de 01 aprilie 1992 care se acorda automat (fara adeverinta) asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre ianuarie 1982 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 - decembrie 1986 6 %
Intre ianuarie 1987 - decembrie 1991 9 %
Intre ianuarie 1991 - martie 1992 12 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
2 In perioada lucrata in grupa II de munca ati introdus un spor de 100%. Daca ati facut confuzie intre precizarea ca ati lucrat in grupa de munca un procent de 100 % si sporul de 100% este gresit si trebuie eliminat. Vi se ia in calcul spor de 100 % in acea perioada daca prezentati o alta adeverinta in afara de cea cu grupa de munca in care sa fie precizat ca in acea perioada ati primit un spor la salariu de 100 %.
3 Ati introdus date in anul 2019 pe o perioada viitoare. Din aceasta cauza rezultatul calculului se va modifica usor in fiecare luna pana la iesirea efectiva la pensie.
Re: calcul pensie
Scris de: iancu adriana la data: 03/26/2020 1:42pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna seara!Am primit decizia de pensionare pt.limita de varsta!Cand trebuie depusa la angajator! Multumesc anticipat!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/26/2020 2:33pm
In legea 53/2003 Codul muncii art 56 alin (1) litera c) se prevede incetarea de drept a contractului de munca la data primirii deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca fara sa se fixeze un termen de anuntare a angajatorului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1