Subiect "Modul de calcularer a pensiei inainte de 1990" Deschis de Elena Ulsamer la data: 06/18/2008 6:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Modul de calcularer a pensiei inainte de 1990
Scris de: Elena Ulsamer la data: 06/18/2008 6:39pm
Gen:
Data nasterii: 29.03.1951
Stagiul de cotizare:
Alte date: Actualmente cetateanca germana din 1990 si doresc sa ies la pensie, in tara am lucrat din 1971 pina in 1990
Intrebare:Care este modalitatea de calculare a pensiei care-mi revine din Romania
Re: Modul de calcularer a pensiei inainte de 1990
Scris de: la pensie la data: 06/19/2008 3:27am
Pentru perioada lucrata in Romania, si conform anexei 3 la legea pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in Romania dupa noiembrie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Situatia asiguratilor care au lucrat in doua sau mai multe state este urmatoarea:
Daca tarile in care s-a lucrat au conventii de reciprocitate cum este cazul Romaniei cu tarile din Uniunea Europeana (deci si cu Germania) asiguratul se adreseaza institutiei din tara de domiciliu cu actele care dovedesc stagiul lucrat si in cealalta tara. Cu aceasta ocazie se intocmesc unele formulare de schimb intre organizatiile competente din cele doua tari privind recunoasterea stagiilor si a calculului dreptului la pensie pentru fiecare tara. Urmeaza sa fie calculata o singura pensie la care contribuie cu cota parte fiecare tara.
Daca doriti o estimare a cuatumului pensiei pentru stagiul lucrat in Romania si aveti datele necesare o puteti calcula cu programul de pe site-ul nostru accesibil de pe pagina principala intitulat ”Calcul pensie”.In pagina cu date personale data de iesire la pensie la limita de varsta trebuie trecuta cea din prezentul raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1