Subiect "cum se introduce in programul de calcul sporul de vechime . in procent sau valoarea calculata" Deschis de radu ana la data: 08/09/2019 3:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se introduce in programul de calcul sporul de vechime . in procent sau valoarea calculata
Scris de: radu ana la data: 08/09/2019 3:21am
Gen:f
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:39an9 si 10luni
Alte date:
Intrebare:Cum se introduce in programul de calcul a pensiei sporul de vechime. in % sau valoarea calculata.
Re: cum se introduce in programul de calcul sporul de vechime . in procent sau valoarea calculata
Scris de: GicaH la data: 08/09/2019 6:24am
radu ana :
Gen:f
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:39an9 si 10luni
Alte date:
Intrebare:Cum se introduce in programul de calcul a pensiei sporul de vechime. in % sau valoarea calculata.

Sporul de vechime se introduce în procente, conform legii, pina in septembrie 1992. După această dată se poate adăuga numai pe baza de adeverințe.
Re: cum se introduce in programul de calcul sporul de vechime . in procent sau valoarea calculata
Scris de: GicaH la data: 08/09/2019 6:26am
GicaH :
radu ana :
Gen:f
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:39an9 si 10luni
Alte date:
Intrebare:Cum se introduce in programul de calcul a pensiei sporul de vechime. in % sau valoarea calculata.

Sporul de vechime se introduce în procente, conform legii, pina in septembrie 1992. După această dată se poate adăuga numai pe baza de adeverințe.

Scuze, am greșit, aprilie 1992....
Re: cum se introduce in programul de calcul sporul de vechime . in procent sau valoarea calculata
Scris de: la pensie la data: 08/09/2019 7:09am
Domnul Gica are dreptate
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii:
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - august 1984 3 %
Intre septembrie 1984 - august 1989 6 %
Intre septembrie 1989 - martie 1992 9 %
Daca in aceasta perioada mai aveti si alte sporuri in % le cumulati
In perioada aprilie 1990 - august 1992 ati introdus un spor in suma fixa de 5 % din salariu. Daca acesta nu este spor de vechime este introdus corect iar daca este spor de vechime in perioada inainte de 01 aprilie 1992 se sterge
4 Dupa 01 aprilie 2001 sunt perioade in care sumele introduse in calcul trebuie sa fie limitate la sumele indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dv ati introdus sume mai mari decat cele indicate de noi in acel tabel in lunile decembrie 2002,aprilie 2004,aprilie 2005, februarie si iunie 2006. Aceasta eroare nu afecteaza calculul pentruca programul limiteaza automat sumele.
Re: cum se introduce in programul de calcul sporul de vechime . in procent sau valoarea calculata
Scris de: radu ana la data: 08/13/2019 7:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: va multumesc pentru sugestii. voi analiza valorile introduse.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1