Subiect "recalculare pensie" Deschis de Mirela la data: 08/13/2019 12:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Mirela la data: 08/13/2019 12:27am
Gen:feminin
Data nasterii:27.06.1958
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:mi-am depus dosarul de pensie la limita de virsta in 29.07.2019
Intrebare: dupa depunerea dosarului de pensie , mi s-a facut un nou ctr de angajare la aceeasi firma pe prioada de 6 luni. Dupa incheierea acestei perioada am dreptul la recalculare pensie ? sau trebuie sa am lucrat minim 1 an?
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 08/13/2019 5:30am
Conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 (art 107) aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei pentru luarea in calcul a stagiului lucrat dupa iesirea la pensie cu pensie pentru limita de varsta, fara restrictie de numarul de luni lucrate.
Re: recalculare pensie
Scris de: Mirela la data: 08/13/2019 8:15am
la pensie :
Conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 (art 107) aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei pentru luarea in calcul a stagiului lucrat dupa iesirea la pensie cu pensie pentru limita de varsta, fara restrictie de numarul de luni lucrate.


Multumesc ptr raspuns, si as mai avea o intrebare - discutii controversate! In adeverinta de venituri suplimentare pe care o voi cere dela firma ptr recalculare pensie prin actiune judecatoreasca , diurnele in lei sau euro primite din 2007 pina la data iesirii la pensie iulie 2019 vor intra ca venit si vor fi evidentiate in aceasta adeverinta? si daca nu atunci ce venituri intra de fapt in aceasta adeverinta, separat de cele din carnetul de munca?
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 08/14/2019 1:50am
Baza de calcul a punctajului pensiei este prezentata in detaliu in anexa nr 15 la Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011 si sunt prezentata si de noi pe site la pagina de la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
In rezumat aceasta baza de calcul este constituita din :
In perioada inainte de 01 aprilie 2001:
-Salariu tarifar
- Sporurile cu caracter permanent
In perioada dupa 01 aprilie 2001:
- Sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS).
In aceste sume nu sunt incluse diurnele

Deci in cazul in care cereti adeverinta de la angajator pentru recalcularea pensiei conform actualei legi a pensiilor 263/2010 aceasta trebuie sa fie numai pentru perioada anterioara lui 01 aprilie 2001 si pe langa salariul tarifar trebuie sa mai contina sporurile cu caracter permanent primite (pe pagina de pe site sunt enumerate 17 astfel de sporuri).

Incepand cu 01 septembrie 2021 intra in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019. Pana la intrarea in vigoare a acestei legi se va face recalcularea pensiilor actuale luandu-se in calcul salariile brute si in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001, daca sunt depuse adeverinte cu aceste sume. Daca nu sunt depuse adeverinte punctajele in perioada inainte de 01 aprilie 2001 vor fi majorate automat cu 10 %
Nu cunoastem daca la aceasta recalculare vor fi luate in calcul si diurnele deoarece normele de aplicare ale acestei legi nu au fost elaborate inca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1