Subiect "posibilitate acordare o pensie" Deschis de kozma f la data: 08/13/2019 3:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
posibilitate acordare o pensie
Scris de: kozma f la data: 08/13/2019 3:30am
Gen: F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:0
Alte date: Nu am lucrat niciodata; acum, la 63ani; am mari probleme de sanatate, depind de dializa permanent;nu am nici o sursa de venit;
Intrebare:
Ce posibilitate ar fi sa pot primi niste bani, cu titlu de pensie sau alta prestatie sociala caci fata de starea de sanatate in care ma aflu nu ma pot descurca fara nici o sursa de venit.
Multumesc!!!
Re: posibilitate acordare o pensie
Scris de: la pensie la data: 08/13/2019 6:46am
Din pacate de la Casa de pensii nu puteti primi niciun fel de pensie.
Puteti primi in anumite conditii de la Primaria localitatii in care aveti domiciliu (directia de asistenta sociala) un ajutor social (venit minim garantat) dar si acesta este destul de mic.
Re: posibilitate acordare o pensie
Scris de: nicolae ioana la data: 08/13/2019 8:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Puteti obtine certificat de incadrare in caz de handicap si implicit si pensie.
Re: posibilitate acordare o pensie
Scris de: la pensie la data: 08/13/2019 10:23am
Pentru Nicolae Ioana
Regretam ca nu putem sa fim in totalitate de acord cu dv.
Pentru a obtine certificat de handicap trebuie sa se adreseze la “Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap” de pe langa consiliul judetean de care apartine domiciliul dansei.
In acest caz are anumite drepturi printre care si o indemnizatie de handicap.
Insa pensia nu este implicita cum afirmati dv deoarece nu are un stagiu minim de cotizare (de 1 zi) si nu poate beneficia de singura pensie de invaliditate deoarece a depasit varsta standard de pensionare.
Re: posibilitate acordare o pensie
Scris de: nicolae ioana la data: 08/14/2019 4:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Se poate plati contributia la pensie pentru o zi,si se depune dosarul la Comisia muncii.Sunt nenumarate persoanele care beneficiaza de pensia minim garantata pe baza unui Certificat de handicap indiferent de gradul obtinut.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1