Subiect "pensie" Deschis de brasov la data: 08/30/2019 3:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: brasov la data: 08/30/2019 3:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:in situatia in care somajul si alocatia de sprijin, fac parte din stagiu de cotizare, in noua lege a pensiilor care intra in vigoare acusi, o persoana cu handicap accentuat, in varsta de 42 de ani -acum- cu 10 ani vechime, poate iesi la 48 de ani la pensie, cu 15 ani mai devreme? mai poate cumpara pana atunci inca 5 ani vechime, sa zicem, ca va avea 15 ani vechime la 48 de ani. multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 08/30/2019 5:45am
In art 52 litera b) din noua lege a pensiilor 127/2019 se prevede ca persoanele cu handicap accentuat beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani daca au realizat in conditii de handicap accentuat un stagiu de cotizare de cel putin 20 ani.
Normele de aplicare ale acestei legi nu au fost elaborate inca dar PRESUPUNEM ca la calculul stagiului minim de 20 ani se iau in calcul numai perioadele lucrate in starea de handicap si cea in care a primit indemnizatie de somaj neluandu-se in calcul stagiul de cotizare realizat prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa Nationala de Pensii Publice.
Varsta standard de pensionaredin care se reduc cei 10 ani depinde de data de nastere si daca persoana este barbat sau femeie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1