Subiect "pensie la varsta" Deschis de Cornelia la data: 09/02/2019 3:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la varsta
Scris de: Cornelia la data: 09/02/2019 3:23am
Gen:F
Data nasterii:23.08.1962
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:In perioada 09.04.1980-01.04.2001 grupa a II-a de munca
Intrebare:Cand indeplinesc conditiile de pensionare anticipata, anticipata partiala sau la varsta? In situatia nerecunoasterii grupei de munca( cu adeverinta)cand am dreptul la orice categorie de pensie? Sunt salariata si in prezent. Multumesc.
Re: pensie la varsta
Scris de: la pensie la data: 09/02/2019 4:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 23 noiembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 20 ani si 11 luni lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani.
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 de ani si 9 luni adica in data de 23 mai 2020.
Daca va este recunoscuta perioada lucrata in grupa de munca aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 57 de ani si 3 luni adica in data de 23 noiembrie 2019.
Daca nu va este recunoscuta perioada lucrata in grupa de munca aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 de ani si 3 luni adica in data de 23 noiembrie 2019. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului
Daca nu va este recunoscuta perioada lucrata in grupa de munca aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata dupa varsta de 57 de ani si 3 luni daca lucrati in continuare si realizati stagiul de cotizare de 40 ani si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1