Subiect "spor de noapte, sarbatori legale" Deschis de apetrei la data: 09/02/2019 8:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor de noapte, sarbatori legale
Scris de: apetrei la data: 09/02/2019 8:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:1. Va rog mult sa imi spuneti daca sporul de noapte dupa 2001 are nevoie de adeverinta speciala de la locul de munca sau este deja inclus in documentele dupa 2001 2.Sarbatorile legale lucrate pana la si dupa 2001 care nu sunt ore suplimentare si la care am adeverinta de ce nu au fost luate in calcul, la fel si adeverintele pentru spor de noapte dupa 2001. Va multumesc !
Re: spor de noapte, sarbatori legale
Scris de: la pensie la data: 09/02/2019 11:33am
Baza de calcul a punctajului pensiei conform actualei legi a pensiilor 263/2010 este prezentata de noi pe site la pagina de la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Aici se prevede :
1 Pentru sporul de noapte este necesara adeverinta numai pentru perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001. Dupa aceasta perioada acest spor este inclus in salariul brut pentru care s-a platit CAS. Acest salariu brut a fost transmis lunar de catre angajator Casei de pensie si se afla in arhiva electronica a acesteea deci nu este nevoie de adeverinta.
2 Orele lucrate suplimentar in sarbatorile legale inainte de 01 aprilie 2001 nu fac parte din baza de calcul a punctajului pensiei conform legii pensiilor 263/2010
Conform noii legi a pensiilor 127/2019 care va intra in totalitate in vigoare in data de 01 septembrie 2021 pensiile acordate inainte de aceasta data vor fi recalculate, luandu-se in calcul si sumele pentru orele suplimentare lucrate peste program sau in sarbatorile legale, daca se prezinta adeverinte cu aceste sume. Daca nu se vor prezenta adeverinte punctajele lunare pe perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 vor fi majorate cu 10 %..
Re: spor de noapte, sarbatori legale
Scris de: apetrei la data: 09/03/2019 4:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:revin cu o intrebare, sarbatorile legale, sambete si duminici, lucrate conform graficului de lucru in 3 ture si care nu sunt ore suplimentare, dupa 2001 se iau in calcul daca am adeverinta?Pot cere recalcularea daca prezint adeverinta? Si inca o intrebare, de ce indemnizatia de scoala speciala nu a fost luata in calcul dupa 1994? Multumesc
Re: spor de noapte, sarbatori legale
Scris de: apetrei la data: 09/03/2019 4:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:revin cu precizarea si pt primul mesaj, nu stiu de ce considerati lucrul in sarbatori legale , sambete si duminici ore suplimentare, intrebarea e clara, sunt ore conform graficului in 3 ture, nu suplimentare si care ar fi trebuit platite dublu dar nu au fost asa platite, deci pentru anterior 2001 am adeverinta neluata in calcul, pentru dupa 2001 se iau sau nu in calcul cu adeverinta??
Re: spor de noapte, sarbatori legale
Scris de: la pensie la data: 09/03/2019 7:36am
Raspunsul anterior s-a referit si la ore suplimentare pentruca datele dv nu au fost clare. Abia acum ati precizat ca ati lucrat in ture pe baza de grafic.
Revenim si va precizam :
Conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 in baza de calcul a punctajului pensiei in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se iau in calcul numai sporurile cu caracter permanent astfel .
- Sporul pentru orele de noapte efectuate prin lucrul pe ture pe baza de grafic este considerat spor cu caracter permanent
- Sporul pentru lucrul in zilele de repaus saptamanal sau sarbatori legale nu este considerat spor cu caracter permanent si deci nu se ia in calculul punctajului pensiei. Acest spor insa se ia in calcul daca aveti adeverinta la recalcularea pensiei care se va face conform noii legi a pensiilor 127/2019.
Conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 in baza de calcul a punctajului pensiei in perioada dupa data de 01 aprilie 2001 se iau in calcul salariile brute care includ toate sporurile si deci nu este necesar sa le dovediti cu adeverinte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1