Subiect "pensie anticipata" Deschis de elena la data: 09/04/2019 1:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: elena la data: 09/04/2019 1:59am
Gen:F
Data nasterii:14.03.1959
Stagiul de cotizare:40 ani ,5 luni
Alte date:
Intrebare: 1. Va rog sa-mi spuneti daca pot renunta la pensia anticipata in cazul in care mi-am gasit un loc de munca cu un venit net mai mare decat pensia ?Mentionez ca sunt in pensie aticipata din data de 19.05.2019.
2.Lunile in care angajatorul nu a platit contributiile sociale pebtru salarii sunt luate in calcul la stabiirea stagiului de cotizare ?
Astept raspuns si va multumesc anticipat .
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/04/2019 1:34pm
1 Conform legii pensiilor 263/2010 art 114 alin (1)litera b) pe perioada in care un pensionar cu pensie anticipata sau anticipata partiala se angajaza cu contract munca pensia se suspenda pentruca acestia nu au dreptul sa cumuleze pensia cu salariu. In cazul in care vreti sa va angajati cu contract de munca pentru operativitate este recomandabil sa anuntati la Casa de pensii data angajarii cat si data incetarii activitatii in vederea reluarii platii pensiei suspendate.
2 In cazul in care angajatorul nu a platit contributiile pentru asigurari sociale sunt tratate in mod diferit in functie de perioada astfel :
- In perioada anterioara lui 01 aprilie 2001 in cazul in care angajatorul nu a platit contributiile pentru asigurari sociale perioada nu este luata in calculul pensiei.
- In perioada intre 01 aprilie 2001 si 31 decembrie 2010 in cazul in care angajatorul nu a platit contributiile pentru asigurari sociale perioada este luata in calculul pensiei numai cu o treime din sumele castigate.
- In perioada dupa 01 ianuarie 2011 in cazul in care angajatorul nu a platit contributiile pentru asigurari sociale perioada nu este luata in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1