Subiect "pensionar angajat contributii" Deschis de nicorovici ana la data: 09/04/2019 3:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionar angajat contributii
Scris de: nicorovici ana la data: 09/04/2019 3:56am
Gen:feminin
Data nasterii:20.04.1958
Stagiul de cotizare:38 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare: Buna ziua,sunt pensionata pentru limita de varsta din data de 20.05.2019,dar lucrez la acelasi angajator cu contract de munca pe periada determinata,va rog sa-mi spuneti care sunt retinerile din salariu in cazul unui pensionar angajat. Pana la data pensionarii erau urmatoarele retineri :CAS 10%,CIASOC 25% somaj,sindicat si inpozit pe venit. Va multumesc !
Re: pensionar angajat contributii
Scris de: la pensie la data: 09/04/2019 2:10pm
Intrebarea dv face parte din legislatia muncii care nu intra in domeniul de activitate al site-ului nostru.
Va precizam ca dupa ce ati primit decizia de pensionare trebuia sa comunicati angajatorului primirea acestei decizii si acesta urma sa declare incetarea de drept a vechiului contract de munca si sa incheie un nou contract de munca in cadrul caruia sa nu mai platiti contributie pentru somaj.
Re: pensionar angajat contributii
Scris de: GicaH la data: 09/08/2019 7:54am
la pensie :
Intrebarea dv face parte din legislatia muncii care nu intra in domeniul de activitate al site-ului nostru.
Va precizam ca dupa ce ati primit decizia de pensionare trebuia sa comunicati angajatorului primirea acestei decizii si acesta urma sa declare incetarea de drept a vechiului contract de munca si sa incheie un nou contract de munca in cadrul caruia sa nu mai platiti contributie pentru somaj.

După câte știu eu angajatul nuai plătește în prezent șomaj, ci angajatorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1