Subiect "stagiile de cotizare lucrate in strainatate" Deschis de Gabita la data: 09/12/2019 3:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiile de cotizare lucrate in strainatate
Scris de: Gabita la data: 09/12/2019 3:21am
Gen:F
Data nasterii:16 Septembrie 1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: La stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate partiale se iau in calcul stagiile de cotizare lucrate in strainatate?
Re: stagiile de cotizare lucrate in strainatate
Scris de: la pensie la data: 09/12/2019 6:47am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 16 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni, daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 6 luni daca atunci aveti stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni.
Stagiul de cotizare lucrat in strainatate se ia in calcul stagiului de cotizare necesar deschiderii dreptului la pensie in Romania daca Romania are incheiat cu acea tara un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale. In acest acord bilateral este precizat daca acest stagiu de cotizare lucrat in strainatate se ia si in calculul stagiului de cotizare necesar deschiderii dreptului la pensie pentru pensiile anticipate si anticipate partiale sau numai pentru restul pensiilor : pentru limita de varsta, de invaliditate sau de urmas. De exemplu stagiile lucrate in strainatate in una din tarile din Uniunea Europeana se iau in calculul stagiului de cotizare (numai ca vechime) pentru deschiderea dreptului la pensie in Romania si pentru pensiile anticipate si anticipate partiale.
In concluzie pentru a raspunde la intrebare trebuie sa precizati tara in care s-a lucrat stagiul de cotizare in strainatate.
Re: stagiile de cotizare lucrate in strainatate
Scris de: Gabita la data: 09/12/2019 7:37am
Gen:F
Data nasterii:16.09.1963

Intrebare:
Multumesc frumos pentru raspuns. Am lucrat in Canada, provincia Alberta (nu in Quebec) 15 ani.
Re: stagiile de cotizare lucrate in strainatate
Scris de: la pensie la data: 09/12/2019 12:44pm
Romania are incheiate doua acorduri cu Canada si cu autoritatile regionale din Quebec.
Din aceste doua acorduri bilaterale numai in cel incheiat cu autoritatile regionale din Quebec se mentioneaza ca stagiile lucrate in strainatate sunt luate in calcul (ca vechime) la pensiile anticipate sau anticipate partiale. Deci dv nelucrand in regiune Quebec nu vi se recunoaste stagiul de cotizare din Canada la deschiderea dreptului pentru pensia anticipata partiala din Romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1