Subiect "data iesire pensie fara penalitati" Deschis de vasile la data: 09/13/2019 6:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesire pensie fara penalitati
Scris de: vasile la data: 09/13/2019 6:19am
Gen:M
Data nasterii:20 FEBRUARIE 1960
Stagiul de cotizare:34 ANI
Alte date: Stagiu militar 9 luni in 1979-1980;
Facultate 5 ani la zi
Data angajare 3.10.1985
Am 4 ani si 5 luni in grupa 1 de munca
si 5 ani si 9 luni in grupa a 2-a de munca.

Intrebare:Ma pot pensiona la 60 de ani fara penalizare avand in vedere prevederile noii legi a pensilor care spune ca daca depasesti cu 8 ani stagiu complet de cotizare de 35 de ani nu esti penalizat?
Am facut socoteala si am 34 de ani cotizare,5 ani facultate, 1 an armata,2 ani reducere de la grupa 1de munca si 1 an reducere de la grupa a 2- de munca; TOTAL 43 DE ANI

Multumesc,
Re: data iesire pensie fara penalitati
Scris de: la pensie la data: 09/13/2019 10:54am
Conform legii actuale a pensiilor aveti dreptul sa va pensionat astfel :
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 20 februarie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 4 ani lucrat in gr I si 6 ani lucrat in gr II de munca (complectat cu 3 luni neutilizate la gr I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada studiilor universitare si stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 4 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani iar pentru 6 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in data de 20 februarie 2022.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 20 februarie 2020. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Nu puteti sa va pensionati cu pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar
Incepand cu 01 septembrie 2021 este prevazut sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 ale caror prevederi se schimba astfel :
Pentru stagiul de 4 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani iar pentru 6 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona la intrarea in vigore a acestei legi cu pensie pentru limita de varsta.
Pentru stagiul de cotizare de 43 ani, in care se includ si stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la intrarea in vigore a acestei legi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1