Subiect "Cand pot iesi la pensie" Deschis de Vizuroiu Gheorghe la data: 09/16/2019 4:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie
Scris de: Vizuroiu Gheorghe la data: 09/16/2019 4:27am
Gen: B
Data nasterii: 21 .08.1960
Stagiul de cotizare: Am 38 de ani de munca .
Am lucrat 4 ani 6 luni si 20 zile in grupa a II -a
Am lucrat 3 ani 8 luni si 17 zile in grupa I speciala
Am 2 ani de armata .
Alte date:
Intrebare: va rog sa mi spuneti :
Cand pot iesi la pensie la varsta , sau anticipat - toate variantele .
Multumesc
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/16/2019 4:59am
Conform legii actuale a pensiilor aveti dreptul sa va pensionat astfel :
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 august 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani lucrat in gr I si 5 ani lucrat in gr II de munca (complectat cu 6 luni neutilizate la gr I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 3 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni iar pentru 5 ani lucrati in conditii deosebite nu beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare deoarece acesta este sub 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in data de 21 februarie 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 21 august 2020. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata , nediminuata, dupa varsta de 60 ani adica dupa data de 21 august 2020 daca va completati stagiul de cotizare cu2 ani si 3 luni si realizati stagiul total de cotizare 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Incepand cu 01 septembrie 2021 este prevazut sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 ale caror prevederi se schimba astfel :
Pentru stagiul de 3 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni iar pentru 5 ani lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 3 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 3 luni adica in data de 21 noiembrie 2022 .
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la intrarea in vigoare a acestei ledi adica in 01 septembrie 2021 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 3 luni si realizati stagiul total de cotizare 43 ani luand in calcul si stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1