Subiect "Intrebari pensie anticipata sau medicala" Deschis de Marius la data: 09/17/2019 2:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebari pensie anticipata sau medicala
Scris de: Marius la data: 09/17/2019 2:41am
Gen: M
Data nasterii: 14.02.1960
Stagiul de cotizare:
1AN SI 4 LUNI ARMATA, 1981-1985 FACULTATE CURSURI ZI
ACTIVITATE:03.08.1985-31.03.2001-GR. II, CONDITII DEOSEBITE
01.04.2001-19.05.2019-CONDITII NORMALE DE LUCRU
20.05.2019-PÂNĂ ÎN PREZENT CONCEDIU MEDICAL,COD 14;
Intrebare:
1) CÂND POT SOLICITA PESIA ANTICIPATĂ PARŢIAL ÎN CONDIŢIILE ÎN CARE
BENEFICIEZ DE CONCEDIU MEDICAL, NEOPLAZIE,COD 14 ÅžI POT BENEFICIA DE ACEST
CONCEDIU MEDICAL MAX. 1 AN SI 6 LUNI;
2) CÂND POT SOLICITA PENSIA PENTRU LIMITĂ DE VÂRSTĂ CU REDUCEREA VÂRSTEI DE
PENSIONARE PENTRU STAGIU ÃŽN GRUPA II DE MUNCA, CONDITII DEOSEBITE;
3) CONCEDIU MEDICAL DE 1AN SI 6 LUNI SE IA ÃŽN CALCUL ÃŽN CAZUL ÃŽN CARE VREAU SÄ‚
MÄ‚ PENSIONEZ ANTICIPAT PARÅ¢IAL, ÃŽN CONDIÅ¢IILE ÃŽN CARE TIMPUL EFECTIV LUCRAT DE
LA DATA ANGAJĂRII PÂNA LA DATA DE 20.05.2019 CÂND AM INTRAT ÎN CONCEDIU
MEDICAL ESTE DE 33 ANI,9 LUNI SI 16 ZILE ÅžI NU DE 35 ANI ?
4) CARE PENSIE ESTE MAI AVANTAJOASÄ‚, CEA DE INVALIDITATE SAU CEA ANTICIPATÄ‚
PARÅ¢IAL?
Re: Intrebari pensie anticipata sau medicala
Scris de: la pensie la data: 09/17/2019 7:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 februarie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 15 ani si 7 luni lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in data de 14 februarie 2022. Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani incluzand si stagiul de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca fara stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar . Dupa acest calcul dv aveti stagiul de cotizare de 37 ani deci depasiti stagiul complet de cotizare.
Incepand cu 01 septembrie 2021 este prevazut sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 conform careea pentru stagiul de cotizare de 15 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 9 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la intrarea in vigoare a acestei legi adica in 01 septembrie 2021.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 14 februarie 2020. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Concediul pentru incapacitate temporara de munca luat dupa 20 mai 2019 nu este asimilat cu stagiu de cotizare si nu se ia in calculul pensiei anticipate partiale si nici la pensia pentru limita de varsta. Dupa 01 ianuarie 2005 concediile pentru incapacitate temporara de munca sunt asimilate stagiului de cotizare numai daca se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Este mai avantajoasa pensia de invaliditate decat cea anticipata partiala pentruca la pensia de invaliditate se iau in calcul si stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar iar la trecerea la pensie pentru limita de varsta se ia in calcul si perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Re: Intrebari pensie anticipata sau medicala
Scris de: Marius la data: 09/17/2019 9:03am
Va multumesc pentru promptitudine!

Revin cu o întrebare: As putea sa ies anticipat la pensie la varsta de 60 de ani, în data de 14.02.2020, în conditiile în care stagiul de cotizare este de 33 ani,9 luni si 16 zile(de la data de 03.08.1985- 19.05.2019) iar de la data de 20.05.2019-14.02.2020 sunt in concediu medical?

(as avea stagiu de cotizare 3 ani si 3 luni de la grupa + 33 ani si 8 luni din perioada lucrata => cotizare 36 ani si 11 luni).
Multumesc!
Re: Intrebari pensie anticipata sau medicala
Scris de: la pensie la data: 09/17/2019 9:32am
GPentru pensia anticipata partiala dv Trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii :
- Sa aveti varsta de minim 60 ani. Pe care o indepliniti in 14 februarie 2020.
- Sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani. Pe care o indepliniti deja pentruca aveti stagiul de cotizare lucrat de 33 ani si 9 luni la care se adauga stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul in grupa de munca de 3 ani si 9 luni (in mesajul anterior am calculat gresit 3 ani si 3 luni), adica in total 37 ani si 6 luni.
Re: Intrebari pensie anticipata sau medicala
Scris de: geta la data: 09/18/2019 8:48am
Marius :
Gen: M
Data nasterii: 14.02.1960
Stagiul de cotizare:
1AN SI 4 LUNI ARMATA, 1981-1985 FACULTATE CURSURI ZI
ACTIVITATE:03.08.1985-31.03.2001-GR. II, CONDITII DEOSEBITE
01.04.2001-19.05.2019-CONDITII NORMALE DE LUCRU
20.05.2019-PÂNĂ ÎN PREZENT CONCEDIU MEDICAL,COD 14;
Intrebare:
1) CÂND POT SOLICITA PESIA ANTICIPATĂ PARŢIAL ÎN CONDIŢIILE ÎN CARE
BENEFICIEZ DE CONCEDIU MEDICAL, NEOPLAZIE,COD 14 ÅžI POT BENEFICIA DE ACEST
CONCEDIU MEDICAL MAX. 1 AN SI 6 LUNI;
2) CÂND POT SOLICITA PENSIA PENTRU LIMITĂ DE VÂRSTĂ CU REDUCEREA VÂRSTEI DE
PENSIONARE PENTRU STAGIU ÃŽN GRUPA II DE MUNCA, CONDITII DEOSEBITE;
3) CONCEDIU MEDICAL DE 1AN SI 6 LUNI SE IA ÃŽN CALCUL ÃŽN CAZUL ÃŽN CARE VREAU SÄ‚
MÄ‚ PENSIONEZ ANTICIPAT PARÅ¢IAL, ÃŽN CONDIÅ¢IILE ÃŽN CARE TIMPUL EFECTIV LUCRAT DE
LA DATA ANGAJĂRII PÂNA LA DATA DE 20.05.2019 CÂND AM INTRAT ÎN CONCEDIU
MEDICAL ESTE DE 33 ANI,9 LUNI SI 16 ZILE ÅžI NU DE 35 ANI ?
4) CARE PENSIE ESTE MAI AVANTAJOASÄ‚, CEA DE INVALIDITATE SAU CEA ANTICIPATÄ‚
PARÅ¢IAL?
Re: Intrebari pensie anticipata sau medicala
Scris de: la pensie la data: 09/18/2019 9:09am
Pentru Geta
Ati repetat mesajul anterior postat pe alt nume fara sa postati propriul mesaj.
Pentru a va posta propriul mesaj, daca nu reusiti sa-l postati ca mesaj nou, pe numele dv, postati mesajul dv pe pagina unui alt mesaj apasand pe butonul "Raspundeti aici", dupa care postati datele si întrebarea dv.
Re: Intrebari pensie anticipata sau medicala
Scris de: Marius la data: 10/09/2019 2:28am
Gen:M
Data nasterii: 14.02.1960

Intrebare:
Mai am si eu 2 nelamuriri. Am luat adeverinta pentru grupa a 2-a si se pare ca este o perioada inainte de 2001 in care nu am fost trecut cu grupa a 2-a de munca. Lucrez in acelasi loc de munca din 28 februarie 1989 pe acceasi pozitie. Am primit grupa doar din anul 1993. Este normal sa nu primesc grupa de la inceputul activitatii?
Am grupa a 2-a pentru 11 ani si 5 luni. Si in aceste conditii pot iesi anticipat la 60 ani?

A 2-a intrebare: Pentru pensionare pe caz medical trebuie ca perioada de 1 an si 6 luni de medical sa fie continua?
In cazul in care ma intorc la munca pentru 5 luni si apoi revin in medical(din motive de sanatate) trebuie sa stau in medical inca 1 an si 6 luni?

Multumesc.
Re: Intrebari pensie anticipata sau medicala
Scris de: la pensie la data: 10/09/2019 9:30am
In privinta concediului medical cred ca ati inteles gresit pentruca pentru depunerea dosarului de pensionare cu pensie de invaliditate nu trebuie sa aveti numarul maxim de zile de concediu medical pe un an. Acest numar maxim de concediu medical este stabilit prin OUG 158 /2005 pentru boli obisnuite sau accidente in afara muncii de 90 zile pe un an de la aparitia bolii sau mai mult, cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale. Numarul maxim de zile de concediu medical pe un an poate fi constituit din mai multe perioade.
Depunerea dosarului de pensie de invaliditate se face dupa obtinerea deciziei de incadrare in un grad de invaliditate de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca dar pentru a nu avea perioade fara venituri Pentru aceasta normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 prevad ca cererea si dosarul pentru obtinerea deciziei de incadrare in un grad de invaliditate sa fie depusa la Comisia de expertiza a capacitatii de munca cu minimum 45 zile inaintea expirarii duratei maxime a concediului medical.
Re: Intrebari pensie anticipata sau medicala
Scris de: Marius la data: 10/11/2019 3:21am
Gen:M
Stagiul de cotizare: 33 ANI,9 LUNI SI 16 ZILe
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. Revin si eu cu o intrebare. Perioada de lucru pana la intrarea in concediu medical pentru neoplazie este 03.08.1985-19.05.2019. Am solicitat de la locul de munca adeverinta pentru perioada in care am fost incadrat in Grupa a II de munca si am primit raspunsul ca am avut grupa a II-a inn perioada 3.08.1985-25.02.1989 si apoi 01.06.1993-31.01.2001. In aceste conditii ma mai incadrez sa ies la pensie anticipata implinirea varstei de 60 ani?

Din 25.02.1989 lucrez in acelasi loc si pe acceasi pozitie. Este normal ca nu am primit grupa de la inceputul activitatii pana pe 1.06.1993?


Multumesc mult!
Re: Intrebari pensie anticipata sau medicala
Scris de: la pensie la data: 10/11/2019 7:41am
Asa cum v-am precizat in raspunsul anterior aveti dreptul la pensie anticipata la varsta de 60 ani. Ultimile precizari nu modifica acest drept al dv.
In privinta acordarii mai tarziu a grupei de munca, fata de data angajarii, desi ati lucrat in acelasi loc de munca, v-am explicat ca aceasta depinde de anumite acte administrative ale angajatorului dv pe care nu le cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1