Subiect "ccc inregistrare pe platforma" Deschis de liliana la data: 09/18/2019 4:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ccc inregistrare pe platforma
Scris de: liliana la data: 09/18/2019 4:43am
Gen: F
Data nasterii:19.02.1963
Stagiul de cotizare:37,11 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua,
cum introduc pe platforma art.97(1) lit.b, avand in vedere ca am beneficiat de ccc in perioada 2007-2008.
Multumesc
Re: ccc inregistrare pe platforma
Scris de: la pensie la data: 09/18/2019 5:42am
Ati sezizat o lipsa in programul nostru de calcul pentru care va multumim.
Pana la remedierea acestei erori pe perioada concediului pentru crestere copil, dupa 01 ianuarie 2006, selectati codul “S” pentruca suma luata in calcul este echivalenta.
Dupa finalizarea introducerii datelor puteti reveni si cere o verificare sumara a datelor introduse mentionand care din cele doua programe trebuie verificat.
Re: ccc inregistrare pe platforma
Scris de: liliana la data: 09/24/2019 5:00am
la pensie :
Ati sezizat o lipsa in programul nostru de calcul pentru care va multumim.
Pana la remedierea acestei erori pe perioada concediului pentru crestere copil, dupa 01 ianuarie 2006, selectati codul “S” pentruca suma luata in calcul este echivalenta.
Dupa finalizarea introducerii datelor puteti reveni si cere o verificare sumara a datelor introduse mentionand care din cele doua programe trebuie verificat.


am calculat si introdus 25% din castigul mediu brut lunar din perioada ccc, teoretic ar trebui sa am 0.25 puncte pt fiecare luna din ccc, v as ruga sa verificati datele introduse in acest mod, multumesc
Re: ccc inregistrare pe platforma
Scris de: la pensie la data: 09/24/2019 8:33am
Regretam ca nu am putut face verificarea ceruta de dv deoarece :
1 - Ati deschis doua programe in care ati introdus date diferite si nu ati specificat care program sa fie verificat.
2 - Dupa datele introduse presupunem ca va referiti la al doile program deschis dar si in acesta sunt cateva inavertente si anume :
- Perioada concediului de crestere copil, dupa datele introduse, difera de perioada 2007 - 2008
- Nu ati introdus asa cum v-am sfatuim noi : codul “S”fara a introduce cifre in coloana salarii (pentruca programul calculeaza singur 25 % din salariul mediu brut pe economie din luna respectiva).
Deci pentru a face o verificare corecta va rugam sa reveniti si sa precizati :
- Programul care doriti sa fie verificat (numele introdus)
- Perioada ccc sub forma de la data zi/luna/an pana la data zi/luna/an
Re: ccc inregistrare pe platforma
Scris de: liliana la data: 09/25/2019 6:53am
la pensie :
Regretam ca nu am putut face verificarea ceruta de dv deoarece :
1 - Ati deschis doua programe in care ati introdus date diferite si nu ati specificat care program sa fie verificat.
2 - Dupa datele introduse presupunem ca va referiti la al doile program deschis dar si in acesta sunt cateva inavertente si anume :
- Perioada concediului de crestere copil, dupa datele introduse, difera de perioada 2007 - 2008
- Nu ati introdus asa cum v-am sfatuim noi : codul “S”fara a introduce cifre in coloana salarii (pentruca programul calculeaza singur 25 % din salariul mediu brut pe economie din luna respectiva).
Deci pentru a face o verificare corecta va rugam sa reveniti si sa precizati :
- Programul care doriti sa fie verificat (numele introdus)
- Perioada ccc sub forma de la data zi/luna/an pana la data zi/luna/an


Buna ziua,
Programul : NEAMTU
am introdus "S" pt perioada dec 2008-iunie 2010
Multumesc
Re: ccc inregistrare pe platforma
Scris de: la pensie la data: 09/25/2019 8:07am
Ati procedat corect .
Nu ati precizat pentru ce pensie ati facut calculul. Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 5 luni adica in data de 19 iulie 2025 si la pensie anticipata partiala la varsta de 57 ani si 5 luni adica in data de 19 iulie 2020
Am verificat programul indicat si am gasit urmatoarele erori :
1 In lunile decembrie : 2001, 2002, 2005 si 2006 si octombrie 2002 cand ati introdus salarii mai mari decat limitele indicate de noi la pagina de la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceste erori nu au influenta asupra rezultatului, deoarece programul face corectia automat.
2 In pagina de intrare ati introdus indicele de corectie de 1,20 care este cel stabilit pentru anul 2019 cand nu aveti dretul la pensie.
Daca doriti sa esiti la pensie anticipata partiala in anul 2020 urmariti ce indice de corectie va fi stabilit in anul 2020 si il schimbati. Acesta va fi stabilit cel mai tarziu la sfarsitul lunii decembrie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1