Subiect "pensionare" Deschis de marcel la data: 09/18/2019 10:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: marcel la data: 09/18/2019 10:06am
Gen:
Data nasterii:24.02.1955
Stagiul de cotizare:33 ani si 2 luni
Alte date:stagiu militar 1 an si 3 luni, facultate zi 4 ani si 9 luni, grupa I- 5 luni, grupa II - 4 ani, 10 luni, 8 zile.
Intrebare: La ce data ma pot primi pensie pentru limita de varsta. Fac mentiunea ca acum am pensie anticipata partial. Va multumesc frumos.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/19/2019 3:52am
Conform legii actuale a pensiilor aveti dreptul sa va pensionat astfel :
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 24 februarie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” deoarece este mai mic de 1 an.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiile de 5 luni lucrat in gr I si 4 ani si 10 luni lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiu militar si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 5 ani si 3 luni lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentruca acesta este mai mic de 6 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1