Subiect "noi modificari ale legii" Deschis de RODICA BALAUTA la data: 09/20/2019 8:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
noi modificari ale legii
Scris de: RODICA BALAUTA la data: 09/20/2019 8:42am
Gen:feminin
Data nasterii:22.05.1962
Stagiul de cotizare:38 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Credeti ca noua lege a pensiilor poate suferi modificari odata cu noile elegeri?
Re: noi modificari ale legii
Scris de: la pensie la data: 09/20/2019 11:21am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 22 august 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare 32 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Legea pensiilor se modifica incontinuu fie ca sunt alegeri sau nu. Urmatoarele alegeri sunt prezidentiale si dupa unor astfel de alegeri nu au loc multe modificari in legislatia pensiilor acestea facandu-se dupa alegerile parlamentare.
Din pacate nu putem prezice in ce directie se vor face modificari.
Re: noi modificari ale legii
Scris de: RODICA BALAUTA la data: 09/23/2019 8:11am
Gen:f
Data nasterii:22.05.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In urma datelor pe care le detine s-a intimplat ca noile legi sa fie in defavoarea pensionarilor?
2. care ar fi penalizarea daca asi iesi la pensie cu 50 luni inainte de limita de varsta? Multumesc anticipat!
Re: noi modificari ale legii
Scris de: la pensie la data: 09/23/2019 11:54am
Nu intodeauna legile modificate sunt in favoarea pensionarilor uneori sunt si in defavoarea acestora.
Daca va pensionati cu pensie anticipata partiala cu o anticipare de 50 luni adica in data de 22 iunie 2020 si atunci aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 6 luni diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 12,50 %, iar daca pana atunci lucrati si realizati stagiu de cotizare mai mare de 38 ani si 8 luni diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 10 %.
Re: noi modificari ale legii
Scris de: RODICA BALAUTA la data: 09/24/2019 6:07am
Gen:F
Data nasterii:22.05.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:detin adeverinta de grupa II de munca 2 ani si 4 luni. Trebuie luata in calcul? In ce conditii? Mentionez ca postul era de muncitor tehnic operativ ( OPERATOR CALCULATOR )dar cei de la CNPP NE considera TESA, refuzind astfel sa ia in calcul aceasta perioada.

Multumesc anticipat! O zi frumoasa!
Re: noi modificari ale legii
Scris de: la pensie la data: 09/24/2019 8:45am
Adeverinta pentru grupa de munca este luata in calcul daca:
- este intocmita conform prevederilor legislative din data emiterii acestei adeverinte
- locul dv de munca este nominalizat in lista locurilor de munca incadrate in gr II de munca continuta in documentatia intocmita de angajator si depusa la Casa de pensii cu avizele necesare.
In cazul in care aceste conditii sunt indeplinite si Casa de pensii nu recunoaste adeverinta aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal) impotriva Casei teritoriale de pensii. Actiunea in justitie este scutita de taxe.
Re: noi modificari ale legii
Scris de: RODICA BALAUTA la data: 09/27/2019 8:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: BUNA ZIUA, REVIN CU ALTA INTREBARE
PENTRU PERIOADA DE SOMAJ CE SUME SE IAU INCALCUL? AM INTELES CA SALARIUL MINIM PE ECONOMIE. E DE PREFERAT SA SCOT ADEVERINTA DE LA FORTELE DE MUNCA CU SUMELE INCASATE IN ACEA PERIOADA?
Re: noi modificari ale legii
Scris de: la pensie la data: 09/27/2019 10:23am
Pe perioada de somaj pentru calculul punctajului lunar se folosesc sumele primite ca indemnizatie de somaj, sume care intra in obligatia AJOFM sa fie inscrise in carnetul de munca.
Daca nu au fost inscrise puteti cere de la AJOFM, care v-a platit indemnizatia de somaj, sa va elibereze o adeverinta cu aceste sume.
Daca nu depuneti adeverinta cu indemnizatia de somaj primita pe perioada somajului Casa de pensii ia in calculul punctajelor lunare salariul minim pe tara din acea perioada.
Re: noi modificari ale legii
Scris de: RODICA BALAUTA la data: 09/30/2019 2:24am
Gen:f
Data nasterii:22.05.1962
Stagiul de cotizare:38.8
Alte date:
Intrebare:Ce se intabpla cu perioadele lucrate pentru care angajatorul nu a avirat sumele datorate statului?
Re: noi modificari ale legii
Scris de: la pensie la data: 09/30/2019 4:54am
Aceasta situatie este tratata in mod diferit in functie de perioada in care s-a lucrat.
In perioada inainte de 01 aprilie 2001 daca angajatorul nu a platit contributia de asigurari sociale perioada lucrata nu este recunoscuta si nu este luata in calculul pensiei.
In perioada intre 01 aprilie 2001 si 31 decembrie 2010 daca angajatorul a retinut de la angajat contributia individuala de asigurare sociala si nu a transmis-o la casa de pensii se ia in calcul cca o treime din perioada lucrata.
In perioada dupa 01 ianuarie 2011 daca angajatorul a retinut de la angajat contributia individuala de asigurare sociala si nu a transmis-o la casa de pensii se ia in calcul intreaga perioada lucrata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1