Subiect "stagiu de cotizare" Deschis de Arpad Banyasz la data: 10/04/2019 3:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare
Scris de: Arpad Banyasz la data: 10/04/2019 3:49am
Gen:M
Data nasterii:1963.02.24
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Grupa I 100% -4 ani 5 luni,78 %-4 ani 9 luni
Grupa II 100 % 3 ani 1 luna,96 % 1 an.La ce data pot iesi la pensie,anticipat.Multumesc.
Re: stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/04/2019 6:05am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 24 februarie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiile de 9 ani si 2 luni lucrat in gr I de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in gr I de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 4 ani si 1 luna lucrat in gr II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in gr I de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar de 1 an care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 8 ani si 1 luna lucrat in conditii speciale (se ia in calcul procentul lucrat in gr I de munca) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 24 februarie 2024.
Pentru stagiul de 4 ani lucrati in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in gr I de munca) nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece aceasta se acorda pentru stagii de minim 6 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 de ani adica in data de 24 februarie 2023.
Incepand cu 01 septembrie 2021 este prevazut sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 si in acest caz conditiile de iesire la pensie ale dv se modifica astfel :
Pentru stagiul de 8 ani si 1 luna lucrat in conditii speciale (se ia in calcul procentul lucrat in gr I de munca) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani
Pentru stagiul de 4 ani lucrati in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in gr I de munca) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an.
Pentru o reducere totala de 5 ani a varstei de pensionare va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in data de 24 februarie 2023. In aceste conditii nu mai este avantajoasa pensia anticipata pentruca o puteti obtine tot la varsta de 60 ani.
Re: stagiu de cotizare
Scris de: Arpad Banyasz la data: 10/04/2019 7:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc.Nu pot pensiona mai devreme nici partial anticipat?
Re: stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/04/2019 8:53am
Nu va puteti pensiona anticipat partial inainte de 60 ani deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca si ambele se scad din varsta standard de pensionare, care in cazul dv este de 65 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1