Subiect "sporuri" Deschis de pavel. m la data: 10/05/2019 1:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporuri
Scris de: pavel. m la data: 10/05/2019 1:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua
Pana la ce data (luna si an) se introduce in program suma corespunzatoare: sporului pentru munca prestata in timpul noptii, sporului de vechime, salariului de merit.
Va multumesc !
Re: sporuri
Scris de: la pensie la data: 10/05/2019 3:59am
Intrebarea este neclara.
Daca va referiti la programul de pe site nu este o limita de timp.
Stergerea datelor introduse in programul de pe site se face numai la cererea titularului de cont.
Re: sporuri
Scris de: pavel. m la data: 10/05/2019 5:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cu scuze,
Intrebam pana cand se introduc sporurile (luna si an)si de cand sunt incluse in salariu. Am primit o adeverinta pentru pensie in care se specifica faptul ca in perioada 03.08.2004 -31.12.2008 beneficiez de spor pentru munca prestata in timpul noptii_eu de fapt am efectuat ture de noapte pana in 2016 (de ce am primit adeverinta doar cu perioada mentionata mai sus si nu pana in 2016). Tot in aceeasi adeverinta se specifica faptul ca in perioada 03.08.2004-01.01.2011 am beneficiat de spor de vechime de 25% (presupun ca din 2011 sporul de vechime sa inclus in salariu_de ce nu sa specificat sporul de noapte macar pana in 2011 (sau pana in 2016).
Multumesc mult !
Re: sporuri
Scris de: la pensie la data: 10/05/2019 9:09am
Instructiunile de complectare a carnetelor de munca au prevazut ca incepand cu luna septembrie 1992 sporurile sa fie incluse in salariul brut inscris in carnetul de munca.
Deoarece nu toti functionarii care complectatau carnetele de munca au respectat aceasta data sunt necesare si se elibereaza adeverinte cu sporurile primite inainte de 01 aprilie 2001 numai pana la data inluderii sporurilor in salariu, adeverinte in care se mentioneaza aceasta data.
Dupa data de 01 aprilie 2001 nu mai sunt necesare adeverinte pentru sporuri, indiferent cum sunt completate carnetele de munca deoarece dupa aceasta data in calculul punctajului pensiei intra sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS). Aceste sume dupa 01 aprilie 2001 au fost comunicate de angajatori la Casa de pensii pe cale electronica (situatia denumita REVISAL) si se gasesc in arhiva electronica a Casei de pensii.
Mai mult sumele pentru care s-a platit CAS dupa 01 aprilie 2001 (in care sunt incluse si sporurile) le puteti cere de la Casa de pensii cerand “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”. De aici rezulta ca dupa aceasta data sunt inutile adeverintele pentru sporuri.
Dupa 01 ianuarie 2011 devin inutile si carnetele de munca deoarece acestea au fost predate angajatilor si nu au mai fost complectate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1