Subiect "Recalculare pensie" Deschis de HERMENEANU ION la data: 02/04/2020 3:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: HERMENEANU ION la data: 02/04/2020 3:57am
Gen:M
Data nasterii:08.03.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:.Buna ziua.
Sunt pensionar din luna Septembrie 2019.Din luna Octombrie 2019 am un nou contract de munca la aceiasi societate (privata) VARD TULCEA SA pe durata determinata pana la 30 octombrie 2020.Intrebare,la recalcularea pensiei dupa un an de zile la pnctajul anual se introduce indicele de corectie 1,41 valabil pentru anul 2020 sau se aplica numai formula (venitul brut impartit la salariul mediu brut pe tara)
Multumesc anticipat !
Re: Recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 02/04/2020 11:56am
HERMENEANU ION :
Gen:M
Data nasterii:08.03.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:.Buna ziua.
Sunt pensionar din luna Septembrie 2019.Din luna Octombrie 2019 am un nou contract de munca la aceiasi societate (privata) VARD TULCEA SA pe durata determinata pana la 30 octombrie 2020.Intrebare,la recalcularea pensiei dupa un an de zile la pnctajul anual se introduce indicele de corectie 1,41 valabil pentru anul 2020 sau se aplica numai formula (venitul brut impartit la salariul mediu brut pe tara)
Multumesc anticipat !


Indicele de corectie se aplica decât la înscrierea inițială la pensie. Pentru eventualele contribuții ulterioare iesirii la pensie se calculeaza raportând venitul lunar la salariul mediu brut pe economie din fiecare luna.
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/04/2020 12:25pm
Era important sa precizat ce fel de pensie ati primit in septembrie 2019.
Daca ati primit pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca la incetarea activitatii puteti cere recalcularea pensiei pentru perioada lucrata dupa iesirea la pensie si aceasta se va recalcula acordandu-va un punctaj suplimentar care nu va mai fi inmultit cu indice de corectie.
Daca ati primit pensie anticipata partiala sau anticipata, pana la data incetarii activitatii pensia va fi suspendata si la depunerea dovezii de incetare a activitatii pensia va fi pusa in plata fara a se mai recalcula pensia. Perioada lucrat dupa depunerea dosarului de pensionare va fi luat in calculul pensiei la trecerea de la pensia anticipata la pensia pentru limita de varsta si aceasta se va recalcula acordandu-va un punctaj suplimentar care nu va mai fi inmultit cu indice de corectie.
Re: Recalculare pensie
Scris de: HERMENEANU ION la data: 02/06/2020 3:00am
Gen:M
Data nasterii:08.03.1959
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:Pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 6 luni din septembrie 2019. Reducere 4ani si 6 luni de la grupa a 2 a de munca

Va multumesc pentru informatii,dar nu este corect,eu platesc in continuare tot 25 % CAS ca toti ceilalti contribuabili cati mai sunt in Romania.
O ZI BUNA !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1