Subiect "Indice corectie la ttrecerea de la pensie de invaliditate,la pensie limita varsta" Deschis de Florina Carmen Fleancu la data: 02/05/2020 10:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indice corectie la ttrecerea de la pensie de invaliditate,la pensie limita varsta
Scris de: Florina Carmen Fleancu la data: 02/05/2020 10:18am
Gen:feminin
Data nasterii:28.3.1961
Stagiul de cotizare:42ani si 7 zile
Alte date:din 2013 am pensie de invaliditate gr.3 si lucrez cu cim de 4 ore, pensie la care a fost modificat indicele de corectie de la 1.06 la 1.17 in anul 2014.
Intrebare:in data de 09/01/2020, s-a emis decizia de modificare din oficiu, din pensie de invaliditate, in pensie limita de varsta, incepand cu 17/11/2019, cu aplicarea aceluiasi de indice de corectie, 1,17.
Tinand cont ca decizia a fost emisa in ianuarie 2020, nu trebuia aplicat indicele de corectie de 1,41?
La trecerea de la pensia de invaliditate, la pensie limita varsta, nu se aplica indicele de corectie, considerandu-se prima inscriere in pensie limita de varsta( nu stiu daca e corect art 170,cu 3)?
Ce posibilitate am sa-mi anulez decizia de pensie(in cazul cand se ia in consideratie data intrarii in plata 17/11/2019), pt a inscrie dosarul in 2020 si cand imi este permisa reinscrierea dosarului.
Pun atatea intrebari pentru ca mi se pare incorecr ca pentru o luna jumatate, sa pierd atat la pensie, pt tot restul vietii, dupa 42 de ani vechime11.
Imi cer scuze ca profit de bunăvoința dumneavoastra s1i va multumesc anticipat!
Re: Indice corectie la ttrecerea de la pensie de invaliditate,la pensie limita varsta
Scris de: GicaH la data: 02/06/2020 7:43am
Florina Carmen Fleancu :
Gen:feminin
Data nasterii:28.3.1961
Stagiul de cotizare:42ani si 7 zile
Alte date:din 2013 am pensie de invaliditate gr.3 si lucrez cu cim de 4 ore, pensie la care a fost modificat indicele de corectie de la 1.06 la 1.17 in anul 2014.
Intrebare:in data de 09/01/2020, s-a emis decizia de modificare din oficiu, din pensie de invaliditate, in pensie limita de varsta, incepand cu 17/11/2019, cu aplicarea aceluiasi de indice de corectie, 1,17.
Tinand cont ca decizia a fost emisa in ianuarie 2020, nu trebuia aplicat indicele de corectie de 1,41?
La trecerea de la pensia de invaliditate, la pensie limita varsta, nu se aplica indicele de corectie, considerandu-se prima inscriere in pensie limita de varsta( nu stiu daca e corect art 170,cu 3)?
Ce posibilitate am sa-mi anulez decizia de pensie(in cazul cand se ia in consideratie data intrarii in plata 17/11/2019), pt a inscrie dosarul in 2020 si cand imi este permisa reinscrierea dosarului.
Pun atatea intrebari pentru ca mi se pare incorecr ca pentru o luna jumatate, sa pierd atat la pensie, pt tot restul vietii, dupa 42 de ani vechime11.
Imi cer scuze ca profit de bunăvoința dumneavoastra s1i va multumesc anticipat!


Nu știu dacă mai puteți cere anularea ultimei decizii, dar atunci când ieșiți la pensie limita vârstă vi se aplica un indice corectie pensie și nu cred ca puteți ieși decât odată la pensie limita vârstă și anume atunci când aveți dreptul după data nașterii pentru varsta standard de pensionare sa varsta standard de pensionare redusa pentru lucru în condiții superioare de munca...
Re: Indice corectie la ttrecerea de la pensie de invaliditate,la pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 02/06/2020 9:29am
Cand ati esit dv la pensie de invaliditate s-a considerat iesirea dv la pensie initiala si vi s-a acordat indice de corectie urmand ca la iesirea la pensie pentru limita la varsta sa nu vi se mai acorde indice de corectie pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
La cererea unor pensionari Curtea Constitutionala a Romaniei a hotarat ca la trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta sa fie considerata iesirea initiala la pensie si ca in perioada cat se beneficiaza de pensie de invaliditate sa primeasca indice de corectie.
Urma ca cei care au dreptul la elaborarea prevederilor legislative sa emita o prevedere conform hotararii CCR.
Deoarece hotararea CCR este ambigua am asteptat sa vedem cum v-a arata aceasta reglementare legala. Din pacate nu cunoastem aceasta reglementare dar consideram ca in cazul dv s-a procedat corect pentruca nu puteati sa primiti un al doilea indice de corectie pentruca in art 170 din legea pensiilor 263/2010 se prevede ca acest indice de corectie se primeste o singura data.
Pe de alta parte va precizam ca noi consideram ca nu puteti cere anularea deciziei de pensie pentru limita de varsta deoarece trecerea la de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta nu se face prin depunerea unui dosar care poate fi retras si redepus la alta data, ci aceasta trecere se face conform art 82 alin (1) din legea 263/2010 “La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta” si intelegem ca in cazul dv aceasta data este 17 noiembrie 2019.
Regretam ca interpretarea noastra a prevederilor legale este defavorabila dv.
Re: Indice corectie la ttrecerea de la pensie de invaliditate,la pensie limita varsta
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 02/07/2020 4:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Scuze pt interventie dar sunt si eu in situatia doamnei si urmaresc subiectul acesta cu Decizia CCR referitor la acest indicele de corectie, daca aceasta Decizie a fost data oare cand si cum se v-a aplica?! Din punctul meu de vedere odata si odata ar trebui sa se aplice deoarece acei pensionari care au trimis la CCR aceasta speta urmaresc cursul Deciziei pt ca sunt si ei direct interesati. Multumim pt sprijinul si ajutorul acordat si dorim sa ne tineti la curent si cu acest subiect,poate aflati mai repede decat noi daca s-a aplicat cuiva. O zi frumoasa!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1