Subiect "Calcul vechime" Deschis de Viorica la data: 02/06/2020 3:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul vechime
Scris de: Viorica la data: 02/06/2020 3:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. As dori sa stiu daca la calculul vechimii in munca se scad zilele de concediu medical pentru boli obisnuite, nu accidente de munca sau boli profesionale, din vechimea realizata. Multumesc mult.
Re: Calcul vechime
Scris de: GicaH la data: 02/06/2020 7:34am
Viorica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. As dori sa stiu daca la calculul vechimii in munca se scad zilele de concediu medical pentru boli obisnuite, nu accidente de munca sau boli profesionale, din vechimea realizata. Multumesc mult.


Depinde de datele când au fost obținute aceste perioade....
Re: Calcul vechime
Scris de: la pensie la data: 02/06/2020 12:43pm
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) luate inainte de 01 ianuarie 2005 sunt asimilate cu stagiu de cotizare indiferent de cauza.
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) luate dupa data de 01 ianuarie 2005 sunt asimilate cu stagiu de cotizare numai daca se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Re: Calcul vechime
Scris de: Viorica la data: 02/06/2020 12:46pm
GicaH :
Viorica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. As dori sa stiu daca la calculul vechimii in munca se scad zilele de concediu medical pentru boli obisnuite, nu accidente de munca sau boli profesionale, din vechimea realizata. Multumesc mult.


Depinde de datele când au fost obținute aceste perioade....


Perioada lucrata este intre anii 1984-2020. In care interval se reduce vechimea scazand zilele de concediu medical? Multumesc.
Re: Calcul vechime
Scris de: Viorica la data: 02/06/2020 12:51pm
la pensie :
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) luate inainte de 01 ianuarie 2005 sunt asimilate cu stagiu de cotizare indiferent de cauza.
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) luate dupa data de 01 ianuarie 2005 sunt asimilate cu stagiu de cotizare numai daca se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.


Multumesc. Am inteles.
Re: Calcul vechime
Scris de: GicaH la data: 02/07/2020 2:43am
Viorica :
la pensie :
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) luate inainte de 01 ianuarie 2005 sunt asimilate cu stagiu de cotizare indiferent de cauza.
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) luate dupa data de 01 ianuarie 2005 sunt asimilate cu stagiu de cotizare numai daca se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.


Multumesc. Am inteles.


Cel mai bine ar fi sa va faceți cont online la CNPP,sa vedeți în stagiile lunare și anualeacest lucru, sau sa mergeți la CJP de care aparțineți sa întrebați...
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1