Subiect "calcul indice de corectie" Deschis de Andrei P la data: 02/15/2020 3:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul indice de corectie
Scris de: Andrei P la data: 02/15/2020 3:42pm
Gen:M
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In anul 2010 am depus dosar pentru pensionare anticipata partial primind decizie- pe lg. 19 , iar in 2015 am primit alta decizie pentru pensie limita de varsta prin care s-a adaugat si stagiile asimilate- pe lg. 263.
Astazi, intr-o emisiune televizata se comenta de catre fosta sefa a CNP, ca printr-o decizie a CC beneficiaza de aplicarea indicelui de corectie atat cei care s-au pensionat anticipat cat si cei pensionati pe caz de boala anterior anului 2011 si care dupa 2011 indeplinind conditiile de limita de varsta li s-a emis decizie de pensionare pentru limita de varsta. Ce este adevarat in acest sens? Multumesc anticipat!
Re: calcul indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 02/17/2020 3:57am
fatul nostru este sa evitati anumite emisiuni care au iz electoral dar care se motiveaza ca fiind dezbateri pe tema pensiilor. Declaratiile fostei sefe a CNPP la care va referiti au fost opinii personale cu caracter electoral.
Decizia CCR nr 702/2019 pe tema acordarii indicelui de corectie conform art 170 din legea pensiilor 263/2010 pentru pensionarii care au iesit la pensie de invaliditate, anticipata sau anticipata partiala inainte de 01 ianuarie 2010 conform legii 19/2000 (a carei motivare a fost publicata recent in Monitorul Oficial) si care au iesit la pensie pentru limita de varsta dupa ianuarie 2011 conform legii 263/2010 prevede ca din aceste 3 categorii numai cei cu pensie de invaliditate au dreptul la indice de corectie la iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1