Subiect "PENSIE" Deschis de STEFANESCU CONSTANTIN la data: 03/05/2020 5:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: STEFANESCU CONSTANTIN la data: 03/05/2020 5:17pm
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:

Intrebare:In rezumat situatia dv se prezinta astfel :
In sistemul public de pensii ati lucrat o perioada de 12 ani si 4 luni din care 2 luni in grupa II de munca in procent de 100 % si 12 ani si 2 luni in grupa II de munca in procent de 80 %.
In sistemul militar de pensii ati lucrat 22 ani si 5 luni la care se adauga un stagiu de cotizare asimilat pentru stagiu militar de 1 an si 5 luni rezultand o vechime totala de 23 ani si 10 luni.
In aceste conditii in sistemul public de pensii aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 noiembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrati in gr II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare realizat in sistemul militar de pensii (numai ca vechime conform art 192 din legea pensiilor 263/2010) si realizati stagiul total de cotizare de 39 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrati in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in data de 21 noiembrie 2023.


Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra,afisat mai sus,dar as avea o remarca de facut.Cred si sunt sigur ca,calculul vechimii totale,acei 39 ani si trei luni,au fost socotiti,pana in momentul cand m-am pensionat militar.Din 23.11.2016 lucrez in cadrul unei firme.Asadar in aceasta luna fac inca 3 ani si 4 luni lucrate ,care insumate cu totalul calculat de dumneavoastra duc la un total de cotizare de 42 ani si 7 luni,pana la momentul actual.As dori sa imi confirmati daca am dreptate.Alta intrebare as dori sa o adresez dumneavoastra.Punctul de pensie se calculeaza luaindu-se in calcul toata aceasta vechime cumulata sau se i-a in considerare numai perioada lucrata in civilie.Va multumesc pentru amabilitatea dumneavoastra.
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/06/2020 3:14am
Aveti dreptate nu am dat atentie stagiului de cotizare realizat de dv dupa anul 2016.
Mai intai trebuie sa va precizam ca la calculul pensiei din sectorul public se iau in calculul punctajului pensiei toate stagiile de cotizare realizate in acest sector (in civilie) pana in prezent si pana la pensionarea in acest sector. Stagiul de cotizare realizat in sectorul militar de 23 ani si 11 luni se ia in calcul ca vechime numai pentru realizarea stagiului de cotizare necesar deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta astfel :
Pentru deschiderea dreptului la pensie pentru limita de varsta aveti nevoie de urmatoarele stagii :
- Fara reducerea varstei de pensionare, in data de 21 noiembrie 2026. Pentru aceasta este necesar stagiul minim de cotizare de 15 ani pe care il aveti realizat in sectorul public si inainte de 2016 si in acest caz acesta nu mai este necesar sa fie complectat.
- Cu reducerea varstei de pensionare, in data de 21 noiembrie 2023. Pentru aceasta este necesar stagiul complet de cotizare de 35 ani, pe care il puteti realiza cu stagiul de cotizare lucrat in sectorul public pana la acea data complectat perioada lucrata in sistemul militar
Deoarece vechimea din sistemul militar nu poate fi utilizata pentru deschiderea dreptului la pensie anticipata partiala sau anticipata nu am dat atentie cu cat stagiul total de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1