Subiect "pensie anticipată parțială" Deschis de DOBRITA COSTEL la data: 03/07/2020 5:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipată parțială
Scris de: DOBRITA COSTEL la data: 03/07/2020 5:36am
Gen:M
Data nasterii:04.10.1959
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:Am cont on line la CNPP și am observat că la ,,Informații din carnetul de muncă " nu îmi apare o perioadă de un an (respectiv 1.09.1987 - 31.08.1988 ) cu toate că în carnetul de muncă (pe care-l am acasă) acea perioadă apare.Vă adresez următoarea întrebare:ce trebuie să fac ca să-mi apară acea perioadă la CNPP.
Re: pensie anticipată parțială
Scris de: GicaH la data: 03/07/2020 5:45am
DOBRITA COSTEL :
Gen:M
Data nasterii:04.10.1959
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:Am cont on line la CNPP și am observat că la ,,Informații din carnetul de muncă " nu îmi apare o perioadă de un an (respectiv 1.09.1987 - 31.08.1988 ) cu toate că în carnetul de muncă (pe care-l am acasă) acea perioadă apare.Vă adresez următoarea întrebare:ce trebuie să fac ca să-mi apară acea perioadă la CNPP.


Nu va faceți problema, căci la depunerea dosarului de pensionare trebuie sa depuneti carnetul de munca în copie și original, iar ceea ce se ia în seama sunt înscrisurile din carnet... Eu, de fapt când am ieșit la pensie nu am găsit scanarea în sistemul electronic al CNPP, cu toate ca aveam stampila de scanare din 2010.
Re: pensie anticipată parțială
Scris de: la pensie la data: 03/07/2020 8:04am
Sfatul nostru este sa mergeti cu carnetul de munca la Casa de pensii si sa intrebati care este motivul pentru care acea perioada nu figureaza ca stagiu de cotizare. Este posibil ca in acea perioada angajatorul sa nu fi platit contributia de asigurari sociale si in acest cazaceasta nu este luata in calcul de catre Casa de pensii.
Re: pensie anticipată parțială
Scris de: GicaH la data: 03/07/2020 8:38am
GicaH :
DOBRITA COSTEL :
Gen:M
Data nasterii:04.10.1959
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:Am cont on line la CNPP și am observat că la ,,Informații din carnetul de muncă " nu îmi apare o perioadă de un an (respectiv 1.09.1987 - 31.08.1988 ) cu toate că în carnetul de muncă (pe care-l am acasă) acea perioadă apare.Vă adresez următoarea întrebare:ce trebuie să fac ca să-mi apară acea perioadă la CNPP.


Nu va faceți problema, căci la depunerea dosarului de pensionare trebuie sa depuneti carnetul de munca în copie și original, iar ceea ce se ia în seama sunt înscrisurile din carnet... Eu, de fapt când am ieșit la pensie nu am găsit scanarea în sistemul electronic al CNPP, cu toate ca aveam stampila de scanare din 2010.


Probabil aceasta perioadă era trecuta toată pe o singură pagina, care s-ar putea sa fi fost scăpată la scanare... Alta explicație nu este, căci perioada respectiva era înainte de revoluție, când cam toate firmele erau de stat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1