Subiect "Termen decizie" Deschis de Nona Petre la data: 03/13/2020 11:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Termen decizie
Scris de: Nona Petre la data: 03/13/2020 11:55am
Gen:f
Data nasterii:21.06.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua. Am depus dosarul pentru pensie anticipată in data de 03.02.2020, în jud Ilfov. In cat timp s-ar putea soluționa dosarul? Tinand cont de faptul că sunt încă angajată cu contract pe durata nedeterminată, cât timp am la dispozitie pentru închiderea contractului de munca?
Re: Termen decizie
Scris de: la pensie la data: 03/13/2020 1:22pm
Termenul legal de emiterea deciziei de admitere sau respingere a dosarului de pensie este de 45 zile insa de cele mai multe ori acesta nu se respecta.
Noi credem ca nu trebuie sa va faceti probleme din acest punct de vedere deoarece in legea 53/2003, Codul Muncii art 56 alin (1) litera c) se prevede ca angajatorul poate sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca numai dupa primirea deciziei de pensie anticipata partiala pe care o primiti dv nu angajatorul.
Re: Termen decizie
Scris de: Marilena la data: 03/16/2020 7:47am
la pensie :
Termenul legal de emiterea deciziei de admitere sau respingere a dosarului de pensie este de 45 zile insa de cele mai multe ori acesta nu se respecta.
Noi credem ca nu trebuie sa va faceti probleme din acest punct de vedere deoarece in legea 53/2003, Codul Muncii art 56 alin (1) litera c) se prevede ca angajatorul poate sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca numai dupa primirea deciziei de pensie anticipata partiala pe care o primiti dv nu angajatorul.

45 de zile lucratiare sau calendaristice? Multumesc
Re: Termen decizie
Scris de: la pensie la data: 03/16/2020 9:38am
Calendaristice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1