Subiect "Pensie limita v" Deschis de ANA la data: 03/16/2020 7:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita v
Scris de: ANA la data: 03/16/2020 7:42am
Gen:F
Data nasterii:06.1960
Stagiul de cotizare:38.7
Alte date:din care 10 ani si 3 luni grupa a IIa procent 100%
Intrebare:va multumesc mult pt raspunsul anterior...de ce casa de pensii nu a trecut automat de la pensia anticipata la cea de limita de varsta daca asta ar fi trebuit sa fie din 2019? Precizez ca dupa depunerea dosarului pentru pensie anticipata am mai lucrat si cotizat, acumulând puncte deci si punctul de pensie s.ar mari...am cont la cnp unde pot vizualiza datele din cartea de munca, inclusiv punctajul...am sunat si mi s.a comunicat ca se trece automat la pensie limita de varsta...ce trebuie sa fac eu daca de cateva luni nu s.a intamplat asta?
Re: Pensie limita v
Scris de: la pensie la data: 03/16/2020 10:16am
Datele nu sunt prezentate clar.
Daca in decizia de pensionare cu pensie anticipata este mentionat stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca inseamna ca a fost recunoscut acest stagiu de catre Casa de pensii si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta incepand cu data de 17 noiembrie 2019. Prevederile legii pensiilor sunt ca trecerea de la pensie anticipata la pensie pentru limita de varsta se face automat si daca nu s-a facut pana acum de vina este birocratia. Cand veti primi decizia de pensie pentru limita de varsta se va mentiona ca aceasta vi se acorda incepand cu 17 noiembrie 2019 si vi se vor plati drepturile restante.
Pentru ca intarzierea acestei decizii sa nu mai creasca ati putea depune o cerere in care sa atrageti atentia, insa aceasta este mai dificila pentruca acum trebuie depusa online.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1