Subiect "pensie anticipata" Deschis de niculescu la data: 03/17/2020 5:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: niculescu la data: 03/17/2020 5:27am
Gen:m
Data nasterii:11.05.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sunt in situatia in care patronatul din unitatea in care lucrez avanseaza ideea ca datorita situatiei actuale vor scadea salariile cu 25%.Eu ar fi trebuit sa ies la pensie limita de varsta pe 11 septembrie 2020 beneficiind si de reducerea varstei de pensionare avand 8 ani intregi in grupa 2.As vrea sa va intreb ,daca ies acum la pensie anticipat din septembrie se va transforma pensia anticipata in pensie la limita de varsta?Si dupe aceea voi putea lucra si in acelasi timp sa iau si pensie? Va multumesc anticipat.
Re: pensie anticipata
Scris de: niculescu la data: 03/17/2020 6:43am
Gen:M
Data nasterii:11.05.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:cred ca am facut confuzie cu pensia anticipata partial.toate datele sunt introduse in aplicatia pe care ne-ati puso la dispozitie.va multumesc.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/17/2020 10:41am
Confirmam ca in prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala si in data de 11 septembrie 2020 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa II de munca.
Daca cereti acum pensie pentru anticipata partiala veti putea sa va angajati si sa cumulati pensia cu salariu la primirea deciziei de trecere de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta care ar putea intarzia cateva luni fata de date de 11 septembrie 2020.
Daca va angajati incepand cu 11 septembrie 2020 riscati ca pensia anticipata partiala sa fie suspendata incepand cu aceasta data pana la aparitia deciziei pentru pensie pentru limita de varsta. In plus riscati ca pensia pentru limita de varsta sa nu vi se acorde incepand cu 11 septembrie 2020, daca apar probleme in privinta recunoasterii stagiului de cotizare de 8 ani intregi in grupa II de munca.
Sfatul nostru este sa acceptati reducerea de salariu si daca se poate sa lucrati cel putin pana la aparitia deciziei de pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1