Subiect "reducere stagiu cotizare" Deschis de Felicia la data: 03/18/2020 7:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere stagiu cotizare
Scris de: Felicia la data: 03/18/2020 7:58am
Gen:f
Data nasterii:27.08.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Conform adeverintele am următoarele perioade de grupa a II -a de munca cu procente diferite
19.05.1981 -01.12.1988 100%
01.12.1988 -01.02.1990 90%
01.02.1990 -22.10.1997 70%
Va rog pentru siguranța mea sa imi spuneti cat ar fi reducerea stagiului functie de datele mai sus arătate. Multumesc frumos
Re: reducere stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 03/18/2020 10:34am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 27 septembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in gr II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 13 ani intregi lucrat in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Influența pensie de invaliditate aspră pensiei limita de varsta
Scris de: Felicia la data: 05/25/2020 4:00am
la pensie :
"Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 27 septembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in gr II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 13 ani intregi lucrat in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta."


Urmare grupei de munca puteam iesi la limita de varsta încă din 2019 însă având înaintată cerere pentru pensie de invaliditate am primit decizia conform careia incepand cu 1 aprilie 2020 beneficiez de pensie de invaliditate gr II.

Stiu ca acum pot inainta o cerere pentru a trece la limita de varsta.
Intrebarea mea este: daca as ramane cu pensia de invaliditate până în 27 septembrie 2023 cum mi-ar influenta punctul de pensie, intra in calcul valoarea pensiei de invaliditate, sau se considera doar stagiu asimilat si mi-ar influentat negativ pensia la limita de varsta, rămânând evident cu cea mai avantajoasă in final?
Multumesc anticipat!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1