Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de Maria Burlacu la data: 03/18/2020 9:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: Maria Burlacu la data: 03/18/2020 9:10am
Gen:F
Data nasterii:5 SEPT.1962
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial ? Va multumesc !
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/18/2020 3:13pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 05 ianuarie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data cererii. Daca o cereti in data de 05 aprilie 2020 diminuarea este de 14,25 %.
Pentru a beneficia de pensie anticipata, nediminuata, trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 40 ani si 10 luni.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: Maria Burlacu la data: 03/19/2020 6:19am
Gen:F
Data nasterii:05.09.1962
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare: Am lucrat 4 ani grupa II-a ,din eroare sau rea vointa , inspectorul de personal din anii aceia nu mi-a specificat in cartea de munca grupa .Vreau sa va intreb : trebuie sa merg sa caut si sa iau adeverinta in care sa se specifice grupa si veniturile pe care le-am incasat pe santier ? si cu ce ma ajuta cei 4 ani la calculul vechimii?
se mai dau luni la fiecare an sau se inmulteste media veniturilor dintr-un an cu 25%.

Multumesc !
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/19/2020 11:44am
Pentru stagiile in grupa II de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Stagiu de cotizare suplimentar.
- Reducerea varstei standard de pensionare cu 4 luni pentru fiecare an intreg lucrat in gr II de munca asimilata cu grupa conditii deosebita.
- Majorarea cu 25 % a punctajelor lunare realizate pe perioada lucrata in grupa II de munca,
Daca obtineti adeverinta pentru 4 ani lucrati in gr II de munca si aceasta este acceptata beneficiati de urmatoarele avantaje suplimentare :
- Pentru 4 ani lucrati in grupa II inainte de aprilie 2001 nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar pentruca acesta, conform prevederilor legii 3/1977, in vigoare in acea perioada, se acorda numai pentru stagii de minim 6 ani.
- Pentru 4 ani lucrati in grupa II asimilata cu grupa conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 4 luni si va puteti pensiona cu limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 05 septembrie 2023. Ca urmare a acestei reduceri a varstei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta daca cereti pensie anticipata partiala in data de 05 aprilie 2020 diminuarea este de 10,25 %.
- Pe perioada celor 4 ani lucrati in grupa II punctajele lunare se majoreaza cu 25 % daca procentul in care s-a lucrat in grupa de munca a fost de 100 %.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: Maria Burlacu la data: 03/20/2020 5:40am
Gen:F
Data nasterii:09.05.1962
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare: Coeficientul de corectie de 1.41 ce este si cui se aplica?

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile de pana acum.

Cu stima !
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/20/2020 8:19am
Am vrut sa va raspund cu o gluma si mi s-a parut cuvantul gogorita prea dur si am ramas la un sinonim al acestuia, plasmuire.
Coeficientul de care vorbiti se acorda conform art 170 din legea 263/2010 fara a se explica motivul acordarii in legea pensiilor si nici in normele de aplicare ale acesteea.
In motivarea facuta la Decizia CCR 463/2014 se precizeaza ca acest coeficient se acorda ca o compensare a faptului ca stagiul complet de cotizare folosit la calculul punctajului mediu al pensiei a crescut incepand cu 01 aprilie 2001 atat pentru barbati cat si pentru femei, dar modul de calcul al acestui coeficient si cei carora se acorda nu au nicio legatura cu aceasta motivare.
Acest coeficient se aplica tuturor celor care au iesit la pensie initial incepand cu 01 ianuarie 2011. Acest coeficient se calculeaza si se stabileste in fiecare an.
Coeficientul de 1,41 se acorda tuturor celor care ies initial la pensie in anul 2020.
Sfatul nostru este sa nu va mai puneti intrebari si daca iesiti la pensie in anul 2020 sa va bucurati ca il primiti pentruca anul viitor este foarte probabil sa fie mai mic.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: Maria Burlacu la data: 03/20/2020 9:26am
Gen:F
Data nasterii:09.05.2020
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult pentru raspunsurile avizate . Va doresc sanatate multa pentru ca avem nevoie tot mai mult de ea in aceste vremuri !
Cu respect,
Maria Burlacu
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1