Subiect "PENSIE" Deschis de STEFANESCU CONSTANTIN la data: 03/19/2020 5:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: STEFANESCU CONSTANTIN la data: 03/19/2020 5:23am
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua.Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile dumneavoastra.Referitor la ultimul raspuns oferit,cu permisiunea dumneavoastra,pentru a ma convinge ca am inteles foarte bine,as vrea sa concluzionez si dumneavoastra sa imi confirmati.Deci:

1.Ma pot pensiona la limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare,in data de 21.11.2026.Singura conditie este sa am cel putin 15 ani lucrati in civilie.Aceasta conditie o indeplinesc la momentul actual.

2.Ma pot pensiona,cu reducerea varstei de pensionare,in data de 21.11.2023.In aceasta speta conditia care trebuie sa o indeplinesc este sa am stagiul complet de cotizare de 35 de ani.In acesti 35 de ani, intra toti anii lucrati pana acum,atat in sistemul militar cat si anii lucrati in civilie.Aceasta conditie o indeplinesc la momentul actual.

3.Ma pot pensiona ,cu drept de pensie anticipata partial,diminuata,din data de 21.11.2021.Conditia in aceasta speta este sa am stagiul complet de cotizare de 35 de ani.Insa acesti 35 de ani trebuie sa fie lucrati numai ca civil,neluandu-se in considerare si anii lucrat in sistemul militar.

Acestea sunt cele trei spete,pe care le-am inteles eu din raspunsurile oferite de dumneavoastra ,in care ma pot incadra,pentru a beneficia de pensie din sistemul public.In primele doua ma pot incadra.In ceea de a treia,nu.
Deci,astept un raspuns de la dumneavoastra,pentru a-mi confirma,daca am inteles raspunsurile dumneavoastra.
Va multumesc foarte mult,pentru intelegere si pentru raspunsuri.
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 03/19/2020 9:24am
Ati inteles corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1