Subiect "pensie anticipata cu ani lucrati si in UE" Deschis de Carmen Cordea la data: 03/23/2020 11:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata cu ani lucrati si in UE
Scris de: Carmen Cordea la data: 03/23/2020 11:26am
Gen:F
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:13 ani lucrati in Germania
Intrebare: Buna ziua, as dori sa stiu daca pot sa solicit pensionarea anticipata si se iau calcul ani cei lucrati in UE ...stiu ca la limita de varsta de aici 66 ani si 6 luni voi solicita o pensie aferenta daca bunul Dumnezeu ma va ajuta sa fiu santoasa ca si pana acum. Mentionez ca doresc sa intorc in tara cat de curamd. Va doresc multa sanatate si bunul Dumnezeu sa va ocroteasca.
Re: pensie anticipata cu ani lucrati si in UE
Scris de: la pensie la data: 03/23/2020 1:46pm
Acum aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala in Romania. Aceasta este conditioneaza de realizarea stagiului complet de cotizare ( in cazul dv este intre 32 ani si 32 ani si 5 luni) care depinde de luna de nastere.
Pentru realizarea stagiului complet de cotizare in vederea deschiderii dreptului la pensie anticipata partiala se poate cumula stagiul de cotizare lucrat in Romania cu stagiul de cotizare realizat in una din tarile din Uniunea Europeana.
Daca doriti mai multe informatii reveniti si precizati si luna de nastere.
Re: pensie anticipata cu ani lucrati si in UE
Scris de: Carmen Cordea la data: 03/29/2020 5:06pm
la pensie :
Acum aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala in Romania. Aceasta este conditioneaza de realizarea stagiului complet de cotizare ( in cazul dv este intre 32 ani si 32 ani si 5 luni) care depinde de luna de nastere.
Pentru realizarea stagiului complet de cotizare in vederea deschiderii dreptului la pensie anticipata partiala se poate cumula stagiul de cotizare lucrat in Romania cu stagiul de cotizare realizat in una din tarile din Uniunea Europeana.
Daca doriti mai multe informatii reveniti si precizati si luna de nastere.
nascuta la 1 martie 1961
Re: pensie anticipata cu ani lucrati si in UE
Scris de: la pensie la data: 03/30/2020 3:34am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 martie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deoarece stagiul de cotizare in Germnia nu influenteaza punctajul (valoarea) pensiei, in Romania,avand realizat stagiul de cotizare minim in Romania, pentru pensia pentru limita de varsta nu trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare realizat in Germania.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Pentru aceasta este necesar sa aveti varsta mai mare de 57 ani si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Presupunand ca o depuneti in data de 01 aprilie 2020 si stagiul de cotizare total (Din Romania si Germania) depaseste 38 ani si 1 luna diminuarea va fi de 7%.
Dosarul de pensie pentru pensia din Romania il puteti depune :
- la institutia din Germania care se ocupa cu pensia dv de acolo. Are dezavantajul ca dureaza mult, putand ajunge la 2- 3 ani.
- la una din Casele de pensii teritoriale din Romania de catre dv personal sau prin o persoana din Romania imputernicita de dv prin procura eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei din Germania.
Va dorim multa sanatate si va stam la dispozitie cu alte eventuale intrebari.
Re: pensie anticipata cu ani lucrati si in UE
Scris de: Carmen Cordea la data: 03/30/2020 6:01pm
Gen:
Data nasterii:01.03.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra ,promptsi profesiolal.

Daca depun cererea in Romania la casa de pensi ce dovezi imi vor trebui sa aduc de aici din Germania? Cat dureaza rezolvarea dosarului ? iar eu mai am 2 ani lucrati in Romania care nu mi-au fost trecuti in cartea de munca si nu au fost luati in evideta deoarece documentele acelei instituti au luat foc la revolutiea din 89...as putea sai recuperez facand dovada diplomei de liceu din acea perioada faceam liceul la seral si lucram tinad cont de legea care spunea , nu aveai voie sa faci liceul la seral fara a avea un loc de munca. Exista o posiblitate de a fi recunoascuti si cum?an Acesti ani de munca care nu sunt trecuti in cartea de munca actuala ce este luata deja in evideta la casa de pensi din teritoriu unde am domiciliu.Va multumesc anticipat si Bunul Dumnezeu sa va aiba in paza Lui!
Re: pensie anticipata cu ani lucrati si in UE
Scris de: la pensie la data: 03/31/2020 7:06am
In privinta actelor care trebuie aduse din Germania nu va putem ajuta. Pentru aceasta va puteti adresa institutiei din Germania care se ocupa cu pensiile, la care ati cotizat, sau la una din Casele teritoriale de pensii din Romania (prin o cunostinta care are domiciliul in Romania).
Daca depuneti dosarul in Romania, legal, ar trebui sa primiti decizia sau raspunsul negativ in maxim 45 zile. In realitate raspunsul este primit in cca 2-3 luni.
Stagiul de cotizare lucrat in Romania poate fi dovedit numai prin carnetul de munca sau prin adeverinta eliberata de angajator. Daca cei doi ani lucrati, inainte de aprilie 2001, nu sunt inscrisi in carnetul de munca si nu puteti prezenta nici adeverinta, din cauza lipsei arhivei, nu puteti face dovada lor si nu ii puteti valorifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1