Subiect "pensie grupa II" Deschis de Mia la data: 03/26/2020 10:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie grupa II
Scris de: Mia la data: 03/26/2020 10:12am
Gen:F
Data nasterii:01.01.1960
Stagiul de cotizare:31ani11luni
Alte date:
Intrebare:Daca am lucrat intr o inntreprindere de la care am primit adeverinta ca se incadreaza in grupa II de lucru ca reparator AMC (aparate de masura și control)in perioada 06.11.1979--20.11.1985 ;06.07.1987-15.03.1989,pot beneficia de incadrarea in grupa II?De ce nu se ia in considerare adeverinta.A fost functie in campul muncii nu la birou.Ce fuctie ar fi trebuit sa am ca sa pot beneficia de grupa ?
Re: pensie grupa II
Scris de: la pensie la data: 03/26/2020 1:27pm
Este greu sa va precizam noi cauza datorita careea Casa de pensii nu v-a recunoscut adeverinta in care se certifica stagiul lucrat de dv in grupa de munca.
Pentru a beneficia de stagiu in grupa de munca trebuie ca :
- angajatorul sa fi intocmit o lista cu locurile de munca incadrate in grupele de munca care sa fie aprobata in forul de conducere al societatii
- locul dv de munca sa fie nominalizat in acea lista
- angajatorul sa fi intocmit o documentatie ce contine analize si avizele legale pentru .locurile de munca nominalizate in lista, pe care sa o fi depus la Casa de pensii
- sa depuneti o adeverinta in care sa fie precizat locul dv de munca nominalizat in acea lista si daca ati lucrat in conditii de grupa II de munca minim 70 % din programul dv de munca
- adeverinta sa aiba un anumit continut in functie de perioada in care a fost eliberata
Deci este posibil ca refuzarea adeverintei dv sa fie legata de una din situatiile de mai sus.
Uneori functionarii Casei de pensii nu recunosc aceste adeverinte fara un motiv clar. In acest caz aveti dreptul sa va adresati justitiei si sa ddeschideti o actiune in justitie (la tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1