Subiect "felicitari" Deschis de Marin P la data: 03/27/2020 6:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
felicitari
Scris de: Marin P la data: 03/27/2020 6:05am
Gen: M
Data nasterii: ian.55
Stagiul de cotizare: complet
Alte date:
Intrebare: Nu am
Platforma d-voastra calculeaza punctajul la miime. Bravo! Am stagiul complet plus armata si faculate iar somajul l-am trecut ca salariu lunar.
Felicitari! Sa fiti sanatosi! La multi ani frumosi!
Re: felicitari
Scris de: la pensie la data: 03/27/2020 6:48am
Ne bucuram ca v-am fost de ajutor.
Multa sanatate dv.
Re:pensionare anticipata
Scris de: Doina Colgiu la data: 03/28/2020 11:32am
Gen:masculin
Data nasterii:1967
Stagiul de cotizare:32
Alte date:grupă a2a 12 ani
Intrebare:Bună ziua vreau saintreb pentru soțul meu Colgiu Alexandru născut în 1967 ziua29 luna iulie și cu 12 ani grupa a2a,vechime 32 de ani in prezent,când poate ieși anticipat la pensie cel mai devreme.?
Re: felicitari
Scris de: la pensie la data: 03/28/2020 2:49pm
Pentru doamna Colgiu
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 iulie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiaza de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 35 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 29 iulie 2028.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 29 iulie 2027. Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: felicitari
Scris de: Doina Colgiu la data: 03/31/2020 11:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Bună ziua ,dacă ar vrea să iasă la 55 anticipat nu se poate?Singura varianta ar fi la 60 de ani?Cat de tare i s.ar diminua?
Re: felicitari
Scris de: la pensie la data: 03/31/2020 2:24pm
Pentru doamna Colgiu
Pensia anticipata partiala se acorda cu o anticipare de maxim 5 ani fata de varsta standard de pensionare.
Deci in acest caz varsta standard de pensionare fiind de 65 ani nu poate obtine pensie anticipata partiala la o varsta mai mica de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1