Subiect "calculul pensiei de invaliditate" Deschis de gherghina teo la data: 06/23/2008 1:36pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei de invaliditate
Scris de: gherghina teo la data: 06/23/2008 1:36pm
Gen:
Data nasterii:27.05.1956
Stagiul de cotizare:12
Alte date:
Intrebare:am o pensie de invaliditate de 31 lei si am suferit un atac cerebral in luna octombrie 2007 soldat cu o pareza pe partea stanga.m-am refacut in proportie de 50% dar am ramas cu dureri aproape permanente de cap,iar acesti bani nu-mi ajung nici de medicamente.foarte multi oameni mi-au sugerat sa cer o recalculare pt ca e o greseala dar nu am facut-o pentru ca am fost luata in ras si atunci cand am fost pentru faptul ca am ramas si cu o stare de plans,depresie si am plans si in sala de expertiza iar acestia mi-au zis ca plang sa-i impresionez.este o greseala sau asta e pensia pe care tb sa o iau.va multumesc.
Re: calculul pensiei de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/24/2008 7:57am
Aveti dreptate pensia dv este incredibil de mica si nu stim ce sa spunem in asemenea situatie. Nu putem spune nici ca este o eroare si nici ca nu este, avand in vedere putinele informatii pe care le furnizati. Pentru o analiza corecta cineva care cunoaste bine legislatia ar trebui sa vada in primul rand decizia de pensionare si anexele acestei decizii. Aceasta analiza nu putem sa o facem prin corespondenta avand in vedere multitudinea factorilor care trebuie luati in calcul. Din putinele date transmise ne face sa presupunem a fi un caz foarte complicat si factori care va dezavantajaza si anume:
Sunteti pensionara de invaliditate datorita unei boli ce nu are legatura cu munca iar la data pensionarii nu aveati indeplinit stagiul de cotizare necesar conform varstei ci numai jumatate din acesta. Deasemeni nu precizati in ce domeniu ati lucrat, daca ati lucrat in agricultura punctajele in acest domeniu sunt foarte mici.
Astfel ca in acest caz va intelegem necazul care presupunem a se datora mai mult unei legislatii care va este nefavorabila fara a exclude si o eroare de calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1