Subiect "pensie-conditii deosebite" Deschis de ana la data: 06/25/2008 4:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie-conditii deosebite
Scris de: ana la data: 06/25/2008 4:56am
Gen:feminin
Data nasterii:16.01.1951
Stagiul de cotizare:complet 27 ani si 4 luni
Alte date:total stagiu de cotizare 31 ani11 luni 6 zile
Intrebare:conform adeverintei eliberate de la locul de munca ,in baza Ordinului 50/1990 in perioada 01.10.1975-30.04.1991 mi s-a acordat gr.1 de munca in proportie de 60%.Casa de asigurari nu mi-a luat in considerare aceasta adeverinta.E corect?
Re: pensie-conditii deosebite
Scris de: la pensie la data: 06/25/2008 7:08am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in septembrie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni pe care il indepliniti. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Casa de pensii are dreptul sa analizeze datele din adeverinte cu propriile arhive privind incadrarea locurilor de munca si plata cotributiei de catre intreprindere potrivit cu aceste incadrari. Cat de corecta este neluarea in considerare a adeverintei in cazul dv nu se poate aprecia. Aceste analize sunt facute de functionari care uneori sunt subiectivi. Casa de Pensii ar trebui odata cu respingere sa va transmita si motivatia iar daca aceasta nu este corecta aveti dreptul sa depuneti contestatie iar daca aceasta nu se rezolva favorabil aveti dreptul sa actionati in justitie Casa de Pensii. Actiunea in justitie este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1