Subiect "marire punct pensie" Deschis de Iolanda Burada la data: 07/09/2020 1:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
marire punct pensie
Scris de: Iolanda Burada la data: 07/09/2020 1:57am
Gen:F
Data nasterii:10.12.1962
Stagiul de cotizare:34 ani si 4 luni
Alte date:nu
Intrebare: Buna dimineata! Va rog sa-mi spuneti, daca am depus dosarul ptr pensie anticipata cu penalizare,in data de 29.06.2020 si o sa primesc decizia pina la sfarsitul lunii august,incepind cu luna septembrie, 2020(in cazul in care se mareste punctul de pensie)se aplica si la valoarea pensiei mele deja calculate? Deasemenea, va rog sa-mi spuneti, daca reusesc sa obtin o adeverinta pt ca am lucrat 6 luni ca sezonier, cu contract, in 1983,se ia in calcul, daca fac apoi, o cerere de recalculare? Va multumesc frumos!
Re: marire punct pensie
Scris de: la pensie la data: 07/09/2020 3:46am
Cresterea valorii punctului de pensie se aplica tuturor pensiilor in plata la data modificarii acestei valori.
Deci daca dv ati depus dosarul de pensionare in data de 29 iunie 2020 decizia de pensionare o veti primi pentru valoarea punctului de pensie de 1265 lei cat era la data depunerii dosarului si daca dupa 01 septembrie 2020 creste valoarea punctului de pensie aceasta crestere se aplica si pensiei dv.
Daca aveti o perioada lucrata cu contract de munca si aceasta nu a fost luata in calculul pensiei deoarece nu ati depus actele doveditoare puteti cere recalcularea pensiei cu luarea in calcul a acestei perioade daca depuneti o adeverinta care dovedeste acest stagiu. Pensia recalculata se acorda de la data depunerii cererii de recalculare si a adeverintei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1