Subiect "CONDITII DE MUNCA" Deschis de ELENA la data: 07/13/2020 4:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CONDITII DE MUNCA
Scris de: ELENA la data: 07/13/2020 4:33am
Gen:[ Buna ziua. As dori sa stiu daca pot beneficia de prevederile din Anexa 2 din Legea pensiilor? Am lucrat timp de 7 ani (1983-1990) ca "preparator amestecuri invelisuri" ramura metalurgica. Mai exact am fabricat manual discuri din praf de sticla si silicat de sodiu, discuri ce erau folosite la un proces de extrudare.Multumesc pentru raspuns.
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: CONDITII DE MUNCA
Scris de: la pensie la data: 07/13/2020 8:42am
Nu va putem preciza daca locul dv de munca se incadreaza in grupa de munca conditii speciale conform anexelor 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010 pentruca nu ati prezentat informatiile necesare.
Verificarea daca locul dv de munca se incadreaza in grupa conditii speciale se face astfel :
- Se verifica mai intai daca intreprinderea la care ati lucrat dv se afla nominalizata in anexa 3 la legea pensiilor 263/2010.
- Se verifica daca dv ati efectuat o activitate nominalizata in ultima coloana din anexa 3 la intreprinderea respectiva
In cazul dv nu putem incepe aceasta verificare pentruca nu ati precizat intreprinderea in care ati desfasurat activitatea.
Re: CONDITII DE MUNCA
Scris de: ELENA la data: 07/14/2020 11:37pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna dimineata. Multumesc pentru raspuns. Am lucrat la Institutul de Cercetari Metalurgice Bucuresti , sectia Prelucrari la cald(extruziune), temeiul juridic Ordinul 50/1990 ,Anexa II art. 23.
Re: CONDITII DE MUNCA
Scris de: la pensie la data: 07/15/2020 1:03pm
Institutul de cercetari Metalurgice Bucuresti nu este nominalizat in anexa 3 la legea pensiilor 263/2010.
In anexa II la ordinul 50/1990 sunt nominalizate locurile de munca care au fost incadrate in gr II de munca inainte de 01 aprilie 2001 si care dupa aceasta data a fost echivalata cu grupa conditii deosebite
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1