Subiect "Calcul pensie pe baza veniturilor brute" Deschis de Arghire Dorina la data: 07/30/2020 4:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie pe baza veniturilor brute
Scris de: Arghire Dorina la data: 07/30/2020 4:00am
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, Pot sa calculez cu softul dvs. pensia, pe baza veniturilor brute realizate pentru care s-a platit cnform legii contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat si pentru care am adeverinta? Daca da, cum introduc datele? Va multumesc!
Re: Calcul pensie pe baza veniturilor brute
Scris de: la pensie la data: 07/30/2020 7:02am
Presupunem ca va referiti la veniturile brute obtinute de dv inainte de 01 aprilie 2001 care vor intra in calculul pensiei cu ocazia recalcularii pensiei conform prevederilor legii noi a pensiilor 127/2019.
In acest caz puteti introduce aceste salarii brute in coloana salarii tarifare selectand codul “L” .
Insa daca introduceti in coloana salarii tarifare, salariile brute nu mai introduceti alte cifre in celelalte coloane cum ati procedat introducand sporuri in %.
Deoarece conform prevederilor legii pensiilor 127/2019 se modifica modul de calcul al pensiei procedati in felul urmator :
1 In pagina de intrare nu introduceti indice de corectie deoarece la aceasta recalculare nu se mai acorda indice de corectie.
2 In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 introduceti in coloana salarii tarifare salariile brute mentionate in adeverinta.
3 In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 introduceti sumele pentru care s-a platit CAS
4 Retineti suma punctajelor anuale realizate pe intreaga perioada lucrata.
5 Calculati un punctaj mediu al pensiei impartind suma punctajelor anuale pe toata perioada lucrata (inclusiv perioada facultatii) la 25 ani.
6 Valorea pensiei in luna septembrie 2021 va fi calculata inmultind punctajul mediu calculat la nr 5 cu valoarea punctului de pensie dupa 01 septembrie 2021 pe care nu o cunoastem inca.
Re: Calcul pensie pe baza veniturilor brute
Scris de: Arghire Dorina la data: 07/30/2020 8:12am
la pensie :
Presupunem ca va referiti la veniturile brute obtinute de dv inainte de 01 aprilie 2001 care vor intra in calculul pensiei cu ocazia recalcularii pensiei conform prevederilor legii noi a pensiilor 127/2019.
In acest caz puteti introduce aceste salarii brute in coloana salarii tarifare selectand codul “L” .
Insa daca introduceti in coloana salarii tarifare, salariile brute nu mai introduceti alte cifre in celelalte coloane cum ati procedat introducand sporuri in %.
Deoarece conform prevederilor legii pensiilor 127/2019 se modifica modul de calcul al pensiei procedati in felul urmator :
1 In pagina de intrare nu introduceti indice de corectie deoarece la aceasta recalculare nu se mai acorda indice de corectie.
2 In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 introduceti in coloana salarii tarifare salariile brute mentionate in adeverinta.
3 In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 introduceti sumele pentru care s-a platit CAS
4 Retineti suma punctajelor anuale realizate pe intreaga perioada lucrata.
5 Calculati un punctaj mediu al pensiei impartind suma punctajelor anuale pe toata perioada lucrata (inclusiv perioada facultatii) la 25 ani.
6 Valorea pensiei in luna septembrie 2021 va fi calculata inmultind punctajul mediu calculat la nr 5 cu valoarea punctului de pensie dupa 01 septembrie 2021 pe care nu o cunoastem inca.
Va multumesc mult pentru explicatiile foarte clare pe care mi le-ati dat si sper sa se aplice legea Cu stima,
Re: Calcul pensie pe baza veniturilor brute
Scris de: Arghire Dorina la data: 07/30/2020 9:09am
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Din pacate, din adeverinta pe care am obtinut-o lipsesc salariul brut, sporurile, primele etc. pentru foarte multe luni din perioada anterioara lui 01 aprilie 2001 pentru care a fost eliberata - din lipsa de documente spun cei de la arhiva - fiind trecut numai salariul tarifar. Pentru aceste luni se va lua in calcul salariul tarifar cu sporul de vechime aferent conform cartii de munca, sau nu se vor lua in calcul deloc?
Va multumesc!
Cu stima,
Re: Calcul pensie pe baza veniturilor brute
Scris de: la pensie la data: 07/30/2020 9:51am
In lunile in care nu aveti date suplimentare fata de Carnetul de munca se ia in calcul salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent asa cum au fost luate in calcul la calculul pensiei actuale.
Din aceasta cauza este bine sa faceti un calcul al punctajelor anuale realizate inainte de 01 aprilie 2001 cu datele conform bazei de calcul actuale (salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent) si un alt calcul cu datelor suplimentare din adeverinta cu veniturile brute inainte de aprilie 2001.
Daca prin calculul punctajelor anuale cu veniturile brute va aduce un plus mai mic de 10 % fata de punctajele actuale este recomandat sa nu mai depuneti adeverinta si astfel vi se va aplica automat o majorare cu 10 % a punctajelor anuale realizate inainte de aprilie 2001.
Punctajele anuale realizate prin calculul cu programul de calcul de pe site-ul nostru pot fi vazute facand click pe butonul “Datele introduse”care se gaseste pe paginile anuale de date.
Re: Calcul pensie pe baza veniturilor brute
Scris de: Arghire Dorina la data: 07/30/2020 10:19am
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc din suflet! Exact pentru asta faceam si eu simulari. Sa va dea Dumnezeu sanatate si toate cele bune, pentru sfaturile pe care ni le dati! Ne sunteti de mare ajutor, mai ales in vremurile astea tulburi.

Cu stima,
Dorina Arghire
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1