Subiect "pensie" Deschis de Mihaela Nae la data: 08/02/2020 9:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Mihaela Nae la data: 08/02/2020 9:01am
Gen:F
Data nasterii:02.03.1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,in perioada in care am ramas in somaj am beneficiat de ordonanta cu salarii compensatorii,acum daca imi voi depune actele pentru pensie cum pot dovedi acest lucru.Aceasta perioada cu salarii compensatorii este luata in considerare?Multumesc.
Re: pensie
Scris de: GicaH la data: 08/02/2020 9:38am
Mihaela Nae :
Gen:F
Data nasterii:02.03.1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,in perioada in care am ramas in somaj am beneficiat de ordonanta cu salarii compensatorii,acum daca imi voi depune actele pentru pensie cum pot dovedi acest lucru.Aceasta perioada cu salarii compensatorii este luata in considerare?Multumesc.


Salariile compensatorii se regăsesc în REVISAL, date care sunt luate în considerare de CJP atunci când depuneți dosarul. Asta dacă perioada respectiva este după 01.04.2001.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 08/03/2020 4:37am
Daca perioada de somaj este dupa 01 aprilie 2001 nu trebuie sa le justificati deoarece sunt inregistrate in arhiva electronica a Casei de pensii asa cum a precizat domnul Gica.
Daca a fost inainte de aprilie 2001 sumele trebuie dovedite prin adeverinte eliberate de cei care v-au platit aceste sume, daca acestea nu au fost trecute in carnetul de munca.
Re: pensie
Scris de: nicolae ioana la data: 08/03/2020 6:04am
la pensie :
Daca perioada de somaj este dupa 01 aprilie 2001 nu trebuie sa le justificati deoarece sunt inregistrate in arhiva electronica a Casei de pensii asa cum a precizat domnul Gica.
Daca a fost inainte de aprilie 2001 sumele trebuie dovedite prin adeverinte eliberate de cei care v-au platit aceste sume, daca acestea nu au fost trecute in carnetul de munca.


Daca salariile compesatorii sunt considerate si vechime?
Re: pensie
Scris de: GicaH la data: 08/03/2020 7:00am
nicolae ioana :
la pensie :
Daca perioada de somaj este dupa 01 aprilie 2001 nu trebuie sa le justificati deoarece sunt inregistrate in arhiva electronica a Casei de pensii asa cum a precizat domnul Gica.
Daca a fost inainte de aprilie 2001 sumele trebuie dovedite prin adeverinte eliberate de cei care v-au platit aceste sume, daca acestea nu au fost trecute in carnetul de munca.


Daca salariile compesatorii sunt considerate si vechime?




Salariile compensatorii sunt valori care contează la punctaj, nu la Stagiul de cotizare.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 08/03/2020 9:03am
Pentru Nicolae Ioana
Conform OUG 98/1999 art. 45 alin (1) persoanele disponibilizate prin concedieri colective beneficiază de vechime în muncă în perioada pentru care primesc plăți compensatorii.
Re: pensie
Scris de: nicolae ioana la data: 08/04/2020 1:35am
la pensie :
Pentru Nicolae Ioana
Conform OUG 98/1999 art. 45 alin (1) persoanele disponibilizate prin concedieri colective beneficiază de vechime în muncă în perioada pentru care primesc plăți compensatorii.



Va multumesc tare mult ptr.raspuns!
Re: pensie
Scris de: nicolae ioana la data: 08/04/2020 2:03am
Gen:F
Data nasterii:20.10.1967
Stagiul de cotizare:34 din care 15 ani grupa I.de munca
Alte date:am lucrat la oxid de etilena intre anii 1966-2006
Intrebare:cand ma pot pensiona.
Va multumesc ptr.amabilitate si intelegere.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 08/04/2020 8:19am
Pentru Nicolae Ioana
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 20 octombrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni.adica in data de 20 aprilie 2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1