Subiect "adeverinta conditii de munca" Deschis de ion1 la data: 08/06/2020 3:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinta conditii de munca
Scris de: ion1 la data: 08/06/2020 3:32am
Gen:M
Data nasterii:10.04.1963
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Revin si eu cu o intrebare: angajatorii au obligatia de a pune la dispozitia salariatilor actele solicitate de catre acestia in vederea analizarii posibilitatii pensionarii la limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pe baza conditiilor de munca, inainte ca acestia sa-si faca cererea de pensionare?
Concret: angajatorul meu este obligat sa-mi elibereze (in termenul legal de 30 de zile de la solicitare) adeverinta potrivit modelului prevazut in Anexa 14 la HG nr. 257/2011, care sa ateste conditiile de munca pentru fiecare perioada lucrata, chiar daca eu inca nu m-am hotarat sa ies la pensie si in consecinta nu am depus cererea de pensionare?
Re: adeverinta conditii de munca
Scris de: GicaH la data: 08/06/2020 4:08am
ion1 :
Gen:M
Data nasterii:10.04.1963
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Revin si eu cu o intrebare: angajatorii au obligatia de a pune la dispozitia salariatilor actele solicitate de catre acestia in vederea analizarii posibilitatii pensionarii la limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pe baza conditiilor de munca, inainte ca acestia sa-si faca cererea de pensionare?
Concret: angajatorul meu este obligat sa-mi elibereze (in termenul legal de 30 de zile de la solicitare) adeverinta potrivit modelului prevazut in Anexa 14 la HG nr. 257/2011, care sa ateste conditiile de munca pentru fiecare perioada lucrata, chiar daca eu inca nu m-am hotarat sa ies la pensie si in consecinta nu am depus cererea de pensionare?

Da, angajatorii au obligația sa va elibereze adeverința, dacă solicitarea este făcută în scris și inregistrata.
Re: adeverinta conditii de munca
Scris de: la pensie la data: 08/06/2020 9:40am
Angajatorii au aceasta obligatie daca ati cerut-o in scris.
Noi consideram ca este recomandat sa cereti adeverinta inainte de pensionare deoarece nu puteti prevedea ce se poate intampla cu arhiva angajatorului pana la iesirea dv la pensie.
Daca angajatorul nu va intelege apelati la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1