Subiect "pensie anticipată parțială" Deschis de DOBRITA COSTEL la data: 08/07/2020 6:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipată parțială
Scris de: DOBRITA COSTEL la data: 08/07/2020 6:41am
Gen:B
Data nasterii:04.10.1959
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:Cum pot fi luate în calculul pensiei anumite sume (anterior datei de 01.04.2001)care nu sunt trecute în carnetul de muncă?(de exemplu:stres,fidelitate,indemnizație secretar,compensații,ore suplementare,etc)
Re: pensie anticipată parțială
Scris de: la pensie la data: 08/07/2020 9:04am
Modul in care sunt luate in calcul sumele enumerate de dv este diferit in functie de data iesirii la pensie si de modul daca aceste sporuri sunt considerate sporuri permanente sau nepermanente astfel :
- Sporurile pentru stres, fidelitate, indemnizatie pentru indeplinirea functiei (presupunem suplimentara) de secretar si compensatii sunt considerate sporuri cu caracter permanent si sunt luate in calculul pensiei in cazul in care va pensionati inainte de intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019 (stabilita in 01 septembrie 2021) si dupa aceasta data daca depuneti la dosarul de pensionare o adeverinta eliberata de angajator cu aceste sume.
- sumele pentru ore suplimentare sunt considerate sporuri cu caracter nepermanent si daca va pensionati inainte de intrarea in vigoare a legii pensiilor 127/2019 nu se iau in calcul, cu exceptia cazului in care ati lucrat pe santiere de constructii cu program prelungit. In acest ultim caz trebuie sa deschideti o actiune in justitie si sa obtineti o hotarare judecatoreasca conform deciziei ICCJ nr 5/2010. In cazul in care va pensionati dupa intrarea in vigoare a legii pensiilor 127/2019 aceste sume sunt luate in calcul daca prezentati o adeverinta eliberata de angajator cu aceste sume.
Regretam dar nu va putem spune ceva despre “etc”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1