Subiect "intrebare" Deschis de niculescu la data: 08/10/2020 6:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: niculescu la data: 08/10/2020 6:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:si totusi in aceasta situatie am un coleg iesit in martie acest an.unitatea nu a fost instiintata.stiti cumva de o reglementare in acest sens?
Re: intrebare
Scris de: GicaH la data: 08/10/2020 7:44am
niculescu :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:si totusi in aceasta situatie am un coleg iesit in martie acest an.unitatea nu a fost instiintata.stiti cumva de o reglementare in acest sens?


Daca a ieșit la pensie limita de varsta trebuia ca angajatorul sa fie anunțat pentru a lua masuri legale asa cum v-am descris, ori sa întocmească un alt contract de munca ori sa închidă contractul.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 08/10/2020 9:17am
Raspunsul domnului Gica este gresit.
Decizia de pensionare nu este anuntata angajatorului ci acesta trebuie sa fie anuntat de pensionar.
Nu sunt prevazute sanctiuni pentru angajat daca dupa pensionarea cu pensie pentru limita de varsta nu anunta angajatorul si continua sa lucreze pe acelasi contract de munca.
Daca angajatul nu anunta angajatorul si continua sa lucreze dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca contractul lui de munca inceteaza de drept la varsta standard de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1