Subiect "pot beneficia de pensie anticipata" Deschis de tamara la data: 08/10/2020 7:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot beneficia de pensie anticipata
Scris de: tamara la data: 08/10/2020 7:22am
Gen:feminin
Data nasterii:10.12.1963
Stagiul de cotizare:31
Alte date:11 ani in grupa a IIa
Intrebare: Pot sa ma pensionez anticipat tinand cont ca am 11 ani si 11 luni lucrati in grupa a IIa ?
Re: pot beneficia de pensie anticipata
Scris de: GicaH la data: 08/10/2020 8:09am
tamara :
Gen:feminin
Data nasterii:10.12.1963
Stagiul de cotizare:31
Alte date:11 ani in grupa a IIa
Intrebare: Pot sa ma pensionez anticipat tinand cont ca am 11 ani si 11 luni lucrati in grupa a IIa ?


După data nașterii aveți dreptul la pensie limita vârstă la 62 ani și 7 luni, în 10 iulie 2026.stagiu complet cotizare de 33 ani și 5 lunipentru cei 11 ani grupa a doua primiți un stagiu suplimentar de 2 ani și 9 luni și o reducere a vârstei standard de pensionare cu 3 ani și 6 luni, deci cumulati un stagiu de 33 ani și 9 luni, cu data de pensionare la limita vârstă 10 ianuarie 2023, la 59 ani și o luna.
Pensia anticipata parțială o puteți obține de la vârsta de 57 ani si 7 luni in iulie 2021 cu un stagiu de peste 33 a i și 5 luni, iar penalizarea depinde de data depunerii cererii de pensionare anticipată partial.
Re: pot beneficia de pensie anticipata
Scris de: tamara la data: 08/10/2020 8:40am
Gen:feminin
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:31 ani si 4 luni
Alte date: 11 ani
Intrebare: vreau saptamana asta sa depun dosarul. Am dreptul?
Re: pot beneficia de pensie anticipata
Scris de: GicaH la data: 08/10/2020 8:56am
GicaH :
tamara :
Gen:feminin
Data nasterii:10.12.1963
Stagiul de cotizare:31
Alte date:11 ani in grupa a IIa
Intrebare: Pot sa ma pensionez anticipat tinand cont ca am 11 ani si 11 luni lucrati in grupa a IIa ?


După data nașterii aveți dreptul la pensie limita vârstă la 62 ani și 7 luni, în 10 iulie 2026.stagiu complet cotizare de 33 ani și 5 lunipentru cei 11 ani grupa a doua primiți un stagiu suplimentar de 2 ani și 9 luni și o reducere a vârstei standard de pensionare cu "3 ani și 8 luni", deci cumulati un stagiu de 33 ani și 9 luni, cu data de pensionare la limita vârstă "10 noiembrie 2022, la 58 ani și 11 luni".
Pensia anticipata parțială o puteți obține de la vârsta de 57 ani si 7 luni in iulie 2021 cu un stagiu de peste 33 ani și 5 luni, iar penalizarea depinde de data depunerii cererii de pensionare anticipată partial
Re: pot beneficia de pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/10/2020 9:41am
Raspunsul domnului Gica este partial gresit
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 iulie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 5 luni.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in gr II de munca beneficiaza de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul de cotizare total de 33 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 11 luni adica in data de 10 noiembrie 2022.,
In prezent are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 7 luni adica in data de 10 iulie 2021 nu mai inainte. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: pot beneficia de pensie anticipata
Scris de: Edit Lakatos la data: 08/31/2020 6:01pm
la pensie :
Raspunsul domnului Gica este partial gresit
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 iulie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 5 luni.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in gr II de munca beneficiaza de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul de cotizare total de 33 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 11 luni adica in data de 10 noiembrie 2022.,
In prezent are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 7 luni adica in data de 10 iulie 2021 nu mai inainte. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: pot beneficia de pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/01/2020 3:40am
Pentru doamna Lakatos
Presupunem ca aveti dificultati in postarea mesajului dv.
Va sfatuim sa mai incercati si eventual sa postati un mesaj nou nu ca raspuns pe mesajul altcuiva.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1