Subiect "Perdoana handicap" Deschis de Doina Neagu la data: 08/10/2020 6:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Perdoana handicap
Scris de: Doina Neagu la data: 08/10/2020 6:05pm
Gen:feminin
Data nasterii:29.09.1965
Stagiul de cotizare: 31 ani și 6 luni
Alte date:certificat handicap accentuat 2008
Intrebare: Va rog sa-mi spuneți data ieșirii la pensie. Cu toate ca handicapul îl am din copilărie, certificatul de handicap l-am luat  abia in 2008.
Re: Perdoana handicap
Scris de: la pensie la data: 08/11/2020 3:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap, in data de 29 iulie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani daca aveti lucrat in stare de handicap accentuat un stagiu de cotizare de minim 22 ani 11 luni si 10 zile. Calculul stagiului de cotizare lucrat in stare de handicap nu se face de la data cand ati obtinut certificatul de handicap ci de la data dobandirii handicapului.
Deci daca pe certificat este trecuta data dobandirii handicapului in anul 2008 iar dv l-ati dobandit in copilarie incercati sa obtineti un certificat in care sa fie consemnata data dobandirii handicapului inainte de prima angajare sau o data care va asigura dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare si pensionarea imediata cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1